Pięć najlepszych drużyn z województwa opolskiego zmierzyło się w finale tegorocznej edycji konkursu wiedzy o Unii Europejskiej i regionach partnerskich EUROQUIZZ 2022. Tym razem tematem przewodnim była zrównoważona turystyka.

W sumie do tegorocznego konkursu przystąpiło 49 drużyn (ok. 400 uczniów), spośród których 5 otrzymało ex aequo 19 na 20 punktów. W dogrywce spotkało się 33 uczniów, do klasyfikacji ogólnej liczył się średni wynik drużyny.

– EUROQUIZZ to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i regionach partnerskich organizowany wspólnie z Burgundią, Nadrenią-Palatynatem i Krajem Środkowoczeskim informuje Monika Jurek, dyrektorka departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. – Co roku jest inna tematyka: w ubiegłym roku były kulinaria, w tym zrównoważona turystyka. To nie jest konkurs „wiedzowy”. Bardziej służy nauce poszukiwania informacji i pracy zespołowej młodzieży. Są też pytania dotyczące Unii Europejskiej. Właśnie takich pytań w tym ostatnim etapie jest najwięcej.

Dla części uczestników właśnie te pytania dotyczące samej Unii były zaskoczeniem. Dla zwycięzców były jednak łatwe.

Test, który wyłonił zwycięzców, składał się z 20 pytań zamkniętych przygotowanych przez wszystkich partnerów.  Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, którzy zdobyli 8,6 punktów i to do nich trafił „bilet do Brukseli”. W stolicy Belgii odwiedzą m.in. Europarlament i spotkają się z młodzieżą z krajów partnerskich.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy, upominki i karty podarunkowe.

Konkurs organizowany jest przez Radę Regionalną BurgundiiFranche-Comté, współfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego, w jego organizację włączone zostały również regiony partnerskie: Kraj Środkowoczeski oraz Nadrenia–Palatynat.

Fot. melonik, UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.