Ogromna szansa dla wszystkich, którzy zamierzają budować swój własny dom. Polska Izba Inżynierów Budownictwa organizuje otwarty dzień pod hasłem „Wszystko dla inwestorów domów jednorodzinnych”.

Budowlańcy otwierają drzwi

– Szczególną uwagę zwrócimy na zmiany w prawie budowlanym, które wchodzą w życie 19 września – mówi Adam Rak, Przewodniczący Okręgowej Rady OPL OIIB. – Indywidualni inwestorzy mogą mieć problemy z przygotowaniem dokumentacji, całego procesu inwestycyjnego, z oceną rozwiązań projektowych czy z wykorzystaniem niekonwencjonalnych źródeł energii. Chcemy podczas otwartego dnia pokazać, gdzie i jak szukać odpowiedzi na nurtujące chcących budować pytania.  Trzeba oczywiście rozpocząć od znalezienia działki – są wśród naszych specjalistów geodeci. Jak uzyskać dotację?  Mamy specjalistów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Chcemy, by nie był to jeden dzień, ale ciąg zdarzeń: od 25 września udostępnimy także specjalne numery telefonów, pod które będzie można zadzwonić i albo otrzymać konsultacje telefoniczną albo umówić się na spotkanie – choć kontakt bezpośredni jest ostatnio utrudniony przez pandemię.

Mamy patronat i poparcie samorządu wojewódzkiego w osobie marszałka Andrzeja Buły, wojewódzkiego Inspektora nadzoru budowlanego, a także szeregu starostów: nyskiego, głubczyckiego, kluczborskiego i opolskiego.

Zmiany w prawie budowlanym, które wchodzą w życie 19 września ale także te, które przewiduje dopiero „Nowy ład” czyli uproszczenie przygotowania dokumentacji budowy domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych wcale nie są takie proste pod względem prawnym, projektowym, realizacyjnym i każdym innym. Nasza pomoc prawna i techniczna jest kierowana do zwyczajnych ludzi, którzy nie mają żadnego zaplecza, a chcą budować. Nieważne czy to jest dom, garaż, nadbudówka basen czy altana – podsumowuje Adam Rak.

– Chcemy służyć pomocą, wyjaśnieniami wszystkim, którzy chcą postawić sobie własny dom – informuje Mieczysław Molencki, z-ca przewodniczącego Okręgowej Rady OPL OIIB .

– Otwieramy 25 września pięć punktów konsultacyjnych, w których będą dyżurować od godziny 9 do 16 nasi specjaliści z różnych dziedzin: od instalacji elektrycznych, sanitarnych czy  drogowcy. Będą także fachowcy od budownictwa ekologicznego wyjaśniający jak zdobyć dotację z pieniędzy unijnych na ocieplanie domów czy nowoczesne zasilacze hydrotechniczne.

– Konsultanci nie będą oczywiście wprowadzać zmian w istniejących już projektach. Tego robić pod żadnym pozorem nie wolno. Możemy jednak wskazać projektanta, który mógłby nanieść jakieś poprawki. Trzeba pamiętać, że do wprowadzenia zmian w projekcie niezbędna jest zgoda jego autora.

– Specjaliści pokażą jak poradzić sobie z gąszczem procedur, jak przez nie przebrnąć, począwszy od zgłoszenia chęci budowania czyli złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Polecą projektantów, wskażą jak budować, kogo zatrudniać. Wskażą pewne firmy i solidnych wykonawców. Zdarzają się bowiem tacy, którzy znikają po zakończeniu budowy pozostawiając cały szereg niedoróbek, czy rozwiązań naruszających prawo budowlane, co przy odbiorze przez nadzór budowlany może narazić inwestora na dotkliwe kary.

Ludzie oczekują od administracji architektonicznej w starostwach i nadzoru budowlanego takich informacji, ale te instytucje nie maja obowiązku ich udzielać. Polska Izba Inżynierów Budownictwa jako instytucja niezależna chce pomóc ludziom, którzy zamierzają coś budować. Doradzimy jak zaprojektować, jak budować, ale także jak zgłaszać zakończona budowę by otrzymać pozwolenie na jej użytkowanie. Doradzimy także jak zalegalizować tak zwaną samowolę budowlana. Specjaliści pokażą drogę, która trzeba przebyć, by do takiej legalizacji doprowadzić.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa na wiosnę przyszłego roku obchodzi dwudziestolecie istnienia. Jesteśmy najmłodszym samorządem zawodowym i chcemy pójść drogą innych samorządów, na przykład radców prawnych, którzy od wielu lat prowadzą takie działania. Oczywiście wszystkie porady są bezpłatne.

Zachęcamy do odwiedzania punktów konsultacyjnych, których adresy i godziny otwarcia znajdują się także na stronach internetowych:

https://www.opl.piib.org.pl/dzien-otwarty
https://www.piib.org.pl/dzieninzyniera

lub wysłanie pytań pocztą elektroniczną na adres:
dzien.otwarty@opl.piib.org.pl

lub telefonicznie na numery: 77 441 38 98,   724 219 047,
724 219 054,  724 219 055,   607 995 622,   607 995 028,   607 996 020.

 

Budowlańcy otwierają drzwi

Obraz Michal Jarmoluk  anncapictures z Pixabay

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.