Na pierwszym miejscu jest oczywiście nauka języka niemieckiego, a zaraz potem: sztuka i muzyka, komputery i nowe technologie, literatura, kultura i historia, przyroda, środowisko i zdrowie, polityka, społeczeństwo i gospodarka – wszystkie te dziedziny znaleźć można uczestnicząc w innowacyjnym projekcie Mniejszości Niemieckiej LernRaum.

Zaskakująca jest różnorodność tematów kursów, warsztatów i wykładów. Od „Księstwo Liechtensteinu – wizyta na najmniejszym dworze w Europie” przez „Aplikacje dla rodziców dotyczące dwujęzycznego wychowywania dzieci” po „Twórz pyszne dania z dyni” czy „Las w szkle”.

– Niektóre wydarzenia w ramach tego projektu są płatne – przyznaje Martyna Halek, koordynatorka. Zapewnia jednak, że opłaty nie są wysokie.

W największym skrócie: chodzi o krzewienie kultury niemieckiej, jej popularyzację, połączoną z doskonaleniem znajomości języka niemieckiego. W projekcie tym – od marca do października 2022 r. – wzięło udział ponad 1,5 tysiąca osób, zrealizowano 49 warsztatów stacjonarnych, 35 wykładów online, 29 wykładów stacjonarnych oraz 15 kursów językowych – wylicza Henryk Wróbel, prezes Fundacji Rozwoju Śląska.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 30 animatorów, organizujących projekty w poszczególnych filiach oraz 60 referentów prowadzących wyżej wymienione wydarzenia.

– Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku niemieckim  – dodaje Lucjan Dzumla, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Dzieje się tak po to, żeby uczyć się tego języka. To jest nauczanie języka niemieckiego przez jego używanie.

Jak twierdzą realizujący projekt: jego zamysłem jest nauczanie języka w sposób niekonwencjonalny. Ważne w projekcie jest to, aby przybierał różne formy. Oznacza to m.in., iż wydarzenia odbywają się zarówno stacjonarnie jak i online. Jednocześnie podzielone są na warsztaty, wykłady oraz kursy. Zasięgiem projektu docieramy do osób z całej Polski, dzięki utworzonym na terenie całej Polski tzw. filiom projektu. W filiach tych działają Animatorzy oraz referenci. Do zadań animatorów należy organizowanie wydarzeń o tematyce kulturalnej, edukacyjnej oraz historycznej. Referenci natomiast odpowiedzialni są za wygłoszenie referatu, wykładu lub przeprowadzenie warsztatu. Wszystkie z wymienionych wyżej form zajęć odbywają się w dwóch formach: online oraz stacjonarnej.

– Program jest skierowany głównie do członków Mniejszości Niemieckiej, ale jesteśmy otwarci na uczestników  spoza mniejszości – informuje menadżerka programu Karolina Syga. – Szczególnie w kursach stricte językowych sporą cześć stanowią osoby, które po prostu chcą nauczyć się języka niemieckiego. Są to osoby z całej Polski, co umożliwia nam formuła online – dodaje menadżerka.

– Projekt jest rozliczany i prowadzony w całości przez Fundację Rozwoju Śląska. Mamy także swoje biuro rachunkowe, które rozlicza projekt pod względem finansowym. To dosyć duży projekt, bo w jego skład wchodzi niemal setka różnych warsztatów, wykładów i innych zajęć. Opiewa na kilkaset tysięcy złotych – dodaje Henryk Wróbel, prezes Fundacji Rozwoju Śląska.

W tym roku zaplanowano jeszcze m.in. warsztaty pt. „Odkryć Niemcy na nowo – turystyczna mapa Niemiec”, ponadto warsztaty dla rodziców wychowujących dwujęzyczne dzieci oraz wykład o architekturze modernistycznej Wrocławia.

Głównymi celami projektu są:

– zwiększenie kompetencji językowych osób należących do Mniejszości Niemieckiej w Polsce;
– nauka języka niemieckiego w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób,
– poszerzenie wiedzy z zakresu różnych dziedzin życia typu kultura, edukacja, zdrowie, historia etc.,
– stworzenie atrakcyjnej oferty edukacyjnej dla członków należących do Mniejszości Niemieckiej,
– zwiększenie dostępności do pozalekcyjnej nauki języka niemieckiego, innowacyjnego rozwoju kompetencji miękkich takich jak język, wiedza, umiejętności etc.
– wsparcie kół DFK w ożywianiu życia kulturalnego i edukacyjnego w miejscowościach,
– organizowanie życia kulturalnego członków należących do Mniejszości Niemieckiej.

Projekt Realizowany jest przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację Rozwoju Śląska. Obie instytucje działają na rzecz budowania dialogu międzykulturowego i międzynarodowego w regionie.

Projekt finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.