Od początku roku szkolnego 2023/2024 do szkół średnich w całej Polsce wprowadzony zostaje nowy przedmiot, który jest pochodną podstaw przedsiębiorczości oraz ekonomii w praktyce. Ma pomóc uczniom w świadomym wejściu na rynek pracy.

Biznes i zarządzanie, bo o tym przedmiocie mowa, jest stosunkowo podobny do dotychczasowych podstaw przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce. Jednak zasadniczą różnicą jest zwiększony nacisk na praktyczną stronę tego przedmiotu. Jak sama nazwa wskazuje, przedmiot ten ma pomóc młodzieży w świadomym wejściu na rynek pracy, tworzeniu własnych biznesów i zarządzaniu nimi.

Pomysłodawcy liczą, że w ten sposób wypromują olimpiadę „Zwolnieni z teorii” objętą patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która pomoże zrealizować założenia nowego przedmiotu.

„Zwolnieni z teorii” to platforma dla uczniów szkół średnich do tworzenia własnych projektów społecznych. To także wspomniana olimpiada. Każdy, kto ukończy projekt, zostaje uczestnikiem finału.  Realizując projekt uczeń rozwija swoje kompetencje takie jak kreatywność, samodzielność czy umiejętności organizacyjne (np. zarządzanie czasem). Takie praktyczne działania mają pomóc uczestnikowi znaleźć w przyszłości wymarzoną pracę.

– Postanowiłem wziąć udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” dlatego, że jest świetną okazją na zdobycie nowych doświadczeń potrzebnych w dorosłym życiu, a także cennych w nim umiejętności. – mówi Jakub Śmierciak z III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. – Oczekuję, że udział w konkursie zapewni mi dużo frajdy i będzie okazją do zebrania mnóstwa wspaniałych wspomnień.

Nagrodą za ukończenie projektu jest również certyfikat zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. Jest to realny wpis do CV, który z pewnością zwróci uwagę potencjalnych pracodawców podczas rozmowy o pracę.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze