To będzie sezon zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, które wzbogacą repertuar opolskiego teatru o kolejne tytuły skierowane do szerokiego grona widzów. Już we wrześniu dwie pierwsze premiery.
– Kształtowanie wrażliwości kulturalnej widza to jest długotrwały proces. Stąd zróżnicowanie repertuaru – mówił omawiając zamierzenia na najbliższy sezon podczas konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor Tetru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
„Zagraj to jeszcze raz, Sam” – tekst kultowego i jednego z najbardziej uznanych twórców amerykańskiego kina Woody’ego Allena w reż. Arkadiusza Buszko (premiera: 7 września 2018 r.), a także kameralna komedia „Przyszedł mężczyzna do kobiety” Siemiona Złotnikowa w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w wykonaniu duetu Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec (premiera: 15 września 2018).
W połowie sierpnia rozpoczęły się również próby do widowiskowej inscenizacji romansu wszech czasów – „Romea i Julii” Williama Szekspira w reżyserii węgierskiego twórcy Attili Keresztesa (premiera: 6 października 2018).
Ponadto, widzów czeka realizacja zwycięskiego projektu II edycji Konkursu Modelatornia. Elżbieta Depta wyreżyserowała spektakl inspirowany prawdziwymi historiami Opolan z czasów powodzi tysiąclecia, „Moją ulica płynie rzeka”, którego premiera odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Bończyka 13 w Opolu w dniu 20 października 2018. Wraz z premierą zwycięskiego projektu II edycji Konkursu Modelatornia, Teatr Kochanowskiego ogłosi jego III edycję.
W sezonie 2018/2019 nie zabraknie również koprodukcji. Pierwsza dołączy do propozycji repertuarowych Teatru już z początkiem grudnia. „Grotowski non-fiction” w reżyserii Katarzyny Kalwat i z udziałem aktorów Teatru Współczesnego we Wrocławiu zmierzy się z mitem Jerzego Grotowskiego ‒ twórcy o międzynarodowej sławie, który zrewolucjonizował sztukę teatralną tworząc właśnie w Opolu. Kolejną koprodukcją, tym razem z Instytutem Polskim w Madrycie, będzie spektakl „Balladyna / Córka powietrza”, czyli połączenie utworów Juliusza Słowackiego i Pedro Calderóna de la Barca w reżyserii Hiszpana Ignacia Garcíi (premiera: marzec 2019). Światowa prapremiera spektaklu odbędzie się podczas Festival de Teatro Clásico de Almagro w Hiszpanii.
W nadchodzącym sezonie Tetr nie zapomniał o działaniach edukacyjnych. Ich częścią będzie autorski spektakl w nurcie teatru inicjacyjnego, „Chodzi o to” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, którego odbiorcą będzie widz najnajmłodszy (od 8. miesiąca do 3. roku życia) oraz jego rodzic/opiekun. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, który nigdy w swojej historii nie gościł tak młodego widza. Poprzez fenomen stawiania pierwszych kroków, twórcy zaproszą dzieci do wspólnego odkrywania świata pełnego wrażeń i uważności.
– Pierwszy raz podejmujemy się takiego zadania – mówiła Anna Karoń, zastępczyni dyrektora Teatru.
Dla nieco starszej młodzieży Teatr przygotował kolejną edycję programu „Twórczo z teatrem”, w ramach którego oprócz spektakli odbędą się warsztaty kontekstowe przeprowadzone przez doświadczoną pedagożkę, Michalinę Butkiewicz, oraz aktorów opolskiego teatru. Warsztaty będą się odbywać również w szkołach.
Jeszcze w tym roku kalendarzowym czeka nas również projekt „Dramatoczytanie”, który zakłada prapremierowe prezentacje trzech utworów dramatycznych światowej literatury współczesnej w formie czytań scenicznych, z udziałem zespołu artystycznego Teatru im. Jana Kochanowskiego i zaproszonych aktorów gościnnych.
W ramach współpracy między instytucjami kultury województwa opolskiego oraz projektu „Światło na Sztukę” w przestrzeni teatru zorganizowana zostanie wirtualna wystawa twórczości Jana Cybisa. To niecodzienne wydarzenie, które przewiduje prezentację najciekawszych prac wybitnego polskiego malarza, odbędzie się już w listopadzie tego roku.
W sezonie 2019/2020 Teatr czeka również wspólny projekt edukacyjny realizowany wraz
z teatrem Emilia Romagna Teatro Fondazione w Modenie (Włochy). Ta międzynarodowa współpraca umożliwi opolskiemu zespołowi udział w warsztatach aktorskich na najwyższym poziomie. W najbliższych miesiącach oba teatry rozpoczną przygotowania do wspólnych działań.
Dla stałych widzów opolskiego Teatru wprowadzona jest nowość – Karta Teatromana. Jej posiadacze: będą mieli gwarancję najlepszych miejsc na widowni, zakupu biletów ulgowych na wszystkie spektakle repertuarowe, a także możliwość odbioru bezpłatnej wejściówki na wybrany spektakl.
Aby cieszyć się statusem Teatromana Teatru Kochanowskiego wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w kasie teatru oraz okazać trzy wykorzystane bilety na spektakle sezonu 2018/2019.
Fot. melonik