12 września minęły 193. lata od oddania do użytku pierwszego wiszącego żelaznego mostu na świecie. Z okazji tej rocznicy i Europejskich Dni Dziedzictwa, znajdujące się w sąsiedztwie wiszącego mostu Muzeum Hutnictwa w Ozimku otworzyło dla zwiedzających podwoje swojej nowej siedziby. Dni otwarte trwają w muzeum przez cały weekend.

– Część dostępna dla zwiedzających to około 250 metrów powierzchni ekspozycyjnej. Prezentujemy na niej mniej więcej połowę naszych eksponatów – mówi Józef Juros, przewodniczący Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.

Prezes stowarzyszenia podkreśla, że niektóre z zabytków zgromadzonych na wystawie to prawdziwe unikaty. – Mamy maszynę parową, która jest dla nas skarbem. Te maszyny były produkowane w naszej hucie od końca XVIII do początku XX wieku. Huta Mała Panew wyprodukowała pierwszą maszynę parową na kontynencie europejskim poza Wielką Brytanią. Wkrótce ich produkcja stała się wizytówką huty. Nasz egzemplarz pochodzi z początku drugiej połowy XIX wieku i jest unikatem – mówi Józef Juros.

Na wystawie można zobaczyć też garnek, który może okazać się najstarszym żeliwnym garnkiem na ziemiach polskich. Prowadzone są badania nad wiekiem artefaktu.

– Chyba najcenniejszym obiektem jest oryginalny medal, który huta Mała Panew otrzymała na Pierwszej Światowej Wystawie Przemysłowej w Londynie w roku 1781 – mówi prezes stowarzyszenia. – Jest to medal nagrody pierwszej klasy. Wystawę odwiedziło 900 wystawców z branży metalurgicznej. Medal był więc olbrzymim wyróżnienie potwierdzającym umiejętności hutników z Ozimka.

Zwiedzający mogą też podziwiać biżuterię żeliwną – To jest często  największe zaskoczenie dla zwiedzających – mówi Józef Juros. – Kojarzymy żeliwo z czymś ciężkim i topornym. Mało kto wie, że z żeliwa powstawała także biżuteria. Te egzemplarze, które mamy u nas są swego rodzaju rarytasem. Hutnicy z hut królewskich posiadali takie umiejętności, że byli w stanie z żelaza w stanie ciekłym, czyli o temperaturze powyżej 1470 stopni zmieścić w owalu o średnicy 2,5 cm bukiet róż z listkami i kwiatami. Dziewięć kwiatów i pączek o średnicy 0.7 mm, który ma jeszcze płatki. Trudno sobie wyobrazić, że coś takiego może powstać z żeliwa.

W planach rozbudowa muzeum

W perspektywie jest dalszy rozwój muzeum.  Ma powstać siedziba stowarzyszenia z salą wykładową, archiwum, pracownie konserwatorskie, biblioteka i sala na ekspozycję czasowe, sprowadzane z placówek muzealnych z całej Europy.

Stowarzyszenie zamierza też stworzyć miejsce dla Centrum Demokracji Lokalnej zrzeszającej organizacje pozarządowe z gminy Ozimek, a także Centrum Aktywizacji Gospodarczej. Ostatnie piętro budynku ma być udostępnione na potrzeby ozimskiego domu kultury.

Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku można będzie zwiedzać w weekendy od godziny 10.00 do 14.00. W tygodniu sale muzeum będą dostępne dla zwiedzających po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.

Fot. Anna Plewa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze