Donald Tusk spotkał się z opolskimi studentami. Dyskutowano o przyszłości młodych

W spotkaniu uczestniczyło około 350 osób.

Perspektywa młodych ludzi w Polsce, zielona transformacja, walka z inflacją, wojna w Ukrainie czy nawet ład przestrzenny polskich miast to tylko niektóre tematy, które pojawiły się na spotkaniu studentów z Donaldem Tuskiem w Opolu.

Spotkanie zatytułowane „Nauka i studenci – perspektywa przyszłości” odbyło się we wtorek (28.03) w Studenckim Centrum Kultury, które znajduje się na kampusie Uniwersytetu Opolskiego. Miało ono charakter otwarty – przyjść i zadać pytanie mógł każdy, szczególnie studenci. W głównej sali SCK zebrało się około 350 osób.

– Dobrze, że Donald Tusk odwiedził Uniwersytet Opolski i przywiązuje wagę do tego, co myślą i mówią studenci. Ostatnimi czasy młodzież i grupa studencka są w debacie publicznej wykluczane – podkreślał Karol Łazowski, student socjologii. – Chociażby Przemysław Czarnek nie słucha, co młodzi ludzie mają do powiedzenia, a Jarosław Kaczyński nie wpuszcza na swoje spotkania młodych niezwiązanych z polityką. Dzisiejsze spotkanie spełniło nasze oczekiwania, ale poglądy Donalda Tuska nie są nam obce, bo od wielu miesięcy prezentują się bardzo stabilnie. Miejmy nadzieję, że jego obietnice to nie puste słowa.

Uczestnicy spotkania z byłym premierem pytali chociażby o to, jak rozwiązałby kwestię inflacji i skąd partia Tuska, jeżeli wygra wybory, weźmie pieniądze na programy socjalne, w tym obiecane „babciowe” i zerowy kredyt na pierwsze mieszkanie.

– Gdy oddawałem władzę, to inflacja wynosiła 0% i była najniższą w Europie. Ostatnio natomiast, w odniesieniu do programów, które proponujemy, usłyszałem, że jestem socjalistą – mówił Donald Tusk. – Jeśli kobieta chce po urodzeniu wrócić do pracy z własnego wyboru i z tego tytułu otrzyma 1500 zł na opłacenie żłobka lub opiekunki, to nawet jeśli będzie zarabiać tylko płacę minimalną, odda państwu więcej niż dostanie. Pragniemy pomagać tym, którzy chcą pracować, a nie zamiast tego czekać na zasiłek socjalny nic nie robiąc.

@opowiecie.info Perspektywa młodych ludzi w Polsce, zielona transformacja, walka z inflacją, wojna w Ukrainie czy nawet ład przestrzenny polskich miast to tylko niektóre tematy, które pojawiły się na spotkaniu studentów z Donaldem Tuskiem w Opolu. #donaldtusk #uniwersytetopolski #UO #Opole@Donald Tusk ♬ Einaudi: Experience – Ludovico Einaudi & Daniel Hope & I Virtuosi Italiani

Uczestnicy spotkania poruszyli też temat praworządności, zielonej energii i budowy elektrowni atomowych. Oprócz tego dyskutowali o ładzie przestrzennym polskich miast, wojny w Ukrainie oraz perspektywach Ukrainy na wejście do Unii Europejskiej.

– Dowiedziałem się dziś więcej na temat programu, dzięki któremu młode matki będą mogły wrócić do pracy, nie będąc pozostawionymi samym sobie. Ważny był także temat transparentności i moralności w polskiej polityce oraz etycznych poczynań rządzących, a nie szczucia na pozostałych. Czekam na kolejne podobne spotkania z innymi politykami, chciałbym bowiem wyrobić sobie pogląd na różne podejścia – zaznaczał Robert Pawlita, student politologii. – Zastanawiam się też, jak do takiego spotkania podeszłaby druga strona, czyli partia rządząca. Jak wyglądałby ich program skierowany do młodych osób? Osobiście zaktywizowałbym całe społeczeństwo, młodzi powinni częściej głosować. Pamiętam, że gdy byłem kiedyś w komisji wyborczej, to reprezentanci grupy od 18. do 30. roku życia nie pojawiali się tam zbyt często. Weźmy się za siebie i idźmy na wybory!

Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej odwiedził Uniwersytet Opolski w ramach wizyty na Opolszczyźnie oraz cyklu spotkań miejscowych studentów z politykami. Dyskusję zorganizowały Samorząd Studencki UO i Studenckie Koło Naukowe Politologów UO. Koło to gościło dotychczas takich polityków, jak chociażby Jarosław Gowin, Jerzy Buzek, Joachim Brudziński, Bartosz Arłukowicz czy Jerzy Żyżyński.

– Donald Tusk zawsze mówi rzeczowo, stawiając na prosty i przystępny język. Tym różni się od obecnej władzy, która dużo wyolbrzymia. Uzyskałam tutaj takie informacje, których oczekiwałam, było to niezwykle merytoryczne spotkanie – oceniła Julia Rus, studentka historii. – W Polsce zmieniłabym wiele, począwszy od władzy, która nie robi dla tego kraju niczego dobrego. Mam wrażenie, że stara się zniechęcić do siebie obywateli i nie wiem, skąd ma takie poparcie. Naprawiłabym też praworządność, prokurator generalny musi być bowiem apolityczny, a nie pochodzić z ugrupowania, które niszczy wszystko, co napotka na drodze.

Na koniec warto jeszcze odnieść się do sondażu Centrum Badań Opinii Społecznej z 27 marca. Jak się bowiem okazuje – Donald Tusk zajmuje 12. miejsce w rankingu ufności i 1. lokatę w rankingu nieufności. Dla porównania: Polacy najbardziej ufają Andrzejowi Dudzie (60%), Mariuszowi Błaszczakowi (44%), Mateuszowi Morawieckiemu (43%), Rafałowi Trzaskowskiemu (38%) i Jarosławowi Kaczyńskiemu (36%). Badanie wykazało jednocześnie, że obywatele największą nieufność wykazują wobec Donalda Tuska (58%), Jarosława Kaczyńskiego (51%), Zbigniewa Ziobry (50%), Przemysława Czarnka (47%), Jacka Sasina (45%) i Mateusza Morawieckiego (45%).

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.