Rolnicy z parafii Dobrzeń Wielki mieli okazję dziś  (25 września), w kościele pw. św. Katarzyny, podziękować za tegoroczne plony.

Przygotowanie korony dożynkowej zajęło mieszkańcom Dobrzenia Wielkiego około 2 tygodni. Jak sami przyznali, najdłużej zajęło im wybieranie kłosów. Pleceniem zazwyczaj zajmuje się ta sama zorganizowana grupa, mimo tego, że każdy może brać w tym udział, nowych chętnych osób raczej nie ma za wielu, szczególnie wśród młodych. Twórcy korony otwarci są na nowe osoby, zapewniają miłą atmosferę, czegoś do zjedzenia z pewnością też nie zabraknie, tak jak i było w tym roku. Nowa korona najczęściej przygotowywana jest co dwa lata.

Oto zdjęcia z 22 września, gdzie można zaobserwować prace nad tegoroczną koroną:

Dziś (25 września) rolnicy mogli pochwalić się efektami swojej pracy podczas krótkiej procesji oraz dziękczynnej mszy świętej. W korowodzie uczestniczyli ministranci, księża, orkiestra oraz mieszkańcy biorący udział w przygotowaniach. Tradycyjnie korona została poświęcona oraz symbolicznie podzielony został bochenek chleba z tegorocznej mąki. Odbyła się też msza święta, w kościele pw. św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim, który na te okazję został wypełniony ozdobami.

Poniżej galeria zdjęć:

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".