Druga edycja projektu ,,Nasze tradycje są smaczne” rozpoczęła się od warsztatów kulinarnych z kaszą w roli głównej. W niedzielę (25 września) o godz. 16:00 w świetlicy w Kurzniach w gminie Popielów, przygotowywano nietuzinkowe potrawy z różnych rodzajów kaszy.

W warsztatach kulinarnych pt. ,,Z kaszą w kuchni. Smacznie i zdrowo” wzięło udział ponad 20 osób z gminy Popielów, jak również i spoza niej. Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji siedem stanowisk, a każde z nich było przeznaczone dla około trzech osób. Wszystkie stanowiska były bogato wyposażone w niezbędny sprzęt i produkty, potrzebne do przygotowania pysznych dań z kaszy.

–  Te warsztaty kulinarne mają na celu przede wszystkim łączyć pokolenia podczas wspólnego przygotowywania posiłków – mówiła Alicja Gieża, sołtys miejscowości Kurznie i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Tradycja Kurznie. – Na warsztaty przychodzą całe rodziny, niektórzy są tutaj już po raz kolejny, więc zainteresowanie jest całkiem spore.

Gotowanie zajęło kilka godzin, gdyż przyrządzono aż 4 różne potrawy: przystawkę, zupę, danie główne i deser. Wszystko to pod czujnym okiem Patryka Buchty – prowadzącego warsztaty, który nadzorował przebieg zajęć i udzielał wszelkich wskazówek na temat przygotowania smacznego jedzenia. Po każdym gotowym daniu uczestnicy mogli degustować potrawy, cieszyć się ich smakiem, a także wymieniać kulinarnymi  spostrzeżeniami.

Menu 

Przystawka:
Polenta z kaszy kukurydzianej z wędzoną żurawiną i sosem grzybowo-porterowym

Zupa:
Krem dyniowy z popcornem z kaszy gryczanej

Danie główne:
Kaszotto że świeżymi grzybami i marynowaną piersią z kaczki

Deser:
Lody na ciekłym azocie z kaszy jaglanej o smaku kokosa z polewą czekoladową

– Chcę pokazać, że z kaszy można przygotować wiele fantastycznych dań i że wcale nie muszą być one nudne – zaznaczył Patryk Buchta, prowadzący warsztaty, właściciel Mobilnej Akademii Kulinarnej ,,Foodie” i firmy cateringowej ,,Pracownia Smaków”. – Tym bardziej, że istnieje wiele różnych rodzajów kaszy, a popularna jest głównie kasza gryczana. Te zajęcia służą temu, by rozwinąć swoje umiejętności kulinarne i dowiedzieć się czegoś interesującego, co być może zainspiruje kogoś do własnego przygotowania takich potraw.

Uczestnicy otrzymali nie tylko wiedzą teoretyczną, lecz przede wszystkim praktyczną. Każda osoba dostała również gotowe przepisy na dania przyrządzane podczas warsztatów, bo prawie wszystkie z tych potraw można przygotować samodzielnie w domu. 

– Uwielbiam pracę z ludźmi, wymyślanie i próbowanie nowych smaków – dodał Patryk Buchta. – Zawsze podczas warsztatów kulinarnych robimy inne potrawy, ale oczywiście takie, które mam już przetestowane i wiem, że są pyszne. Dzięki temu, ludzie mogą poznać kuchnię od innej strony.

W ramach projektu realizacji projektu ,,Nasze tradycje są smaczne” odbędą się jeszcze inne kulinarne warsztaty. Za tydzień (2 października) kolejna odsłona warsztatów z kaszą w roli głównej. Ponadto przed nami warsztaty kulinarne ,,Pierogowo”, warsztaty rękodzieła ,,Makrama w Kuchni” oraz spotkanie integracyjne ,,Dzień kultury kresowej“ połączone z obchodami jubileuszu 25-lecia Programu Odnowy Wsi.

Warsztaty kulinarne ,,Z kaszą w kuchni. Smacznie i zdrowo” zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich Tradycja  Kurznie i mieszkańcy Kurzni, dzięki realizacji projektu ,,Nasze tradycje są smaczne”.  Wydarzenie zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.