Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na zajęcia plastyczne dla dzieci, popołudniowy wykład dotyczący malarstwa i po darmowe wejściówki na specjalne wydarzenie z okazji Dnia Kobiet.

– W najbliższą sobotę będzie można dowiedzieć się do czego służy szkic – zapowiada Michał Grocholski z Muzeum Śląska Opolskiego. – Czy może zastąpić fotografię z odwiedzanego miejsca, być pamiątką z podróży? Od czego artysta zaczyna szkicowanie? Od linii, a może od punktu? Jaka jest droga od szkicu do skończonego dzieła? Odpowiedzi poszukamy podczas zwiedzania wystawy czasowej poświęconej twórczości pejzażowej Jan Cybisa. W trakcie rysunkowych gier i zabaw postaramy się udowodnić, że najważniejsze jest być uważnym i czerpać z rysowania przyjemność. A jeśli szkicować, to w szkicowniku, który każdy uczestnik w trakcie warsztatu plastycznego przygotuje i ozdobi. Początek zajęć o godzinie 12:00, koszt 20 zł od osoby, obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc 77 44 31 754 – informuje Grocholski.

Dzień Kobiet w MŚO, a wcześniej pełen wrażeń weekend

Po południu w muzeum nadal będzie można zgłębiać tajniki prac Jana Cybisa, ponieważ podczas spotkania pt. Światło na obraz, uwaga skierowana zostanie na pejzaż „Na polu – Święta Katarzyna”. Podczas spotkania przeniesiemy się na Kielecczyznę, do miejscowości leżącej u podnóża Gór Świętokrzyskich. Namalowany przez Cybisa w 1952 roku obraz będzie jednocześnie punktem wyjścia do opowieści o plenerach artystycznych oraz metodach pracy artysty w plenerze. Spotkanie odbędzie się w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10, wstęp wolny.

A Dzień Kobiet? W kasie Muzeum (ul. Mały Rynek 7), na  wszystkich zainteresowanych czekają już  bezpłatne wejściówki na niepowtarzalne wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 17:00 oprowadzaniem tematycznym pt. Śląska kobieta na przełomie wieków na stałej ekspozycji etnograficznej w głównym gmachu. Po oprowadzaniu wszyscy uczestnicy będą mieli okazje posłuchać koncertu Zespół Wokalno-Instrumentalnego CAMERTON Towarzystwa Przyjaciół Opola, repertuar…pozostaje tajemnicą, szykuje się wielka niespodzianką.

Wydarzeniu towarzyszyć będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, nie obawiajcie się pytań, gdyż wiedzę zyskacie np. w trakcie oprowadzania tematycznego pt. Śląska kobieta na przełomie wieków, podpowiemy jeszcze, że wiele odpowiedzi ukrywa sama wystawa.

fot. Materiały MŚO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.