Opolska Wieś Przyszłości – Wieś Malowana i Opolska Wieś Przyszłości – Wieś Dzieciom  Do rozdysponowania jest 400 tysięcy złotych. Termin składania wniosków upływa  24 marca. Natomiast zgłoszenia do konkursu EUROQUIZ do 15 marca.

– Na każdy z dwóch konkursów dla obszarów wiejskich przeznaczyliśmy po 200 tysięcy złotych – informuje wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Chcielibyśmy, by mieszkańcy wiosek poczuli się jeszcze bardziej odpowiedzialni za otoczenie, za miejsce w którym żyją.

„Wieś malowana” ma zachęcić dzieci i młodzież do kreatywnego spojrzenia na przestrzeń dookoła i sprawienia, by była ona jeszcze piękniejsza. Są we wsiach budynki, które znakomicie nadają się do tworzenia murali i różnego rodzaju instalacji artystycznych.  – Tematyka jest dowolna – od historii do przyrody – zapewnia wicemarzszałek.

-Będziemy wspierać inicjatywy służące odnajdywaniu i akcentowaniu tematu przewodniego miejscowości poprzez tworzenie artystycznych projektów tzw. murali zewnętrznych lub wewnętrznych – mówi Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego. – Ma to na celu podkreślenie charakteru danej miejscowości i stworzenie produktu turystycznego.

Oszańca proponuje by do takich działań wykorzystać budynki świetlic wiejskich, szkoły, remizy OSP, przystanki komunikacji publicznej i inne.

– „Wieś dzieciom” ma zachęcić do uczestnictwa w warsztatach, bez ograniczania dyscypliny: od kulinarnych po historyczne. Ten konkurs ma charakter edukacyjny – zapowiada Zuzanna Donath-Kasiura.

– Chodzi o zorganizowanie podczas weekendów wiosennych czy jesiennych warsztatów, szkoleń czy pikników związanych z ekologią, historią, kulturą, a przede wszystkim z obszarami wiejskimi – dodaje Marcin Oszańca. – Także  pokazanie twórców i sławnych ludzi, którzy bardzo często tworzą ciekawe rzeczy, a są bardzo blisko nas. Zebranie tych osób razem, pokazanie ich kolejnym pokoleniom jest bardzo ważne. My mamy na celu ich tym zarazić. Opolska wieś jest piękna, ma bardzo wiele do zaoferowania, tylko trzeba ją poznać – zachęca.

Maksymalna kwota dotacji w pierwszym konkursie to 15 tysięcy złotych, w drugim 10 tysięcy.

I jeszcze trzeci konkurs EUROQUIZ

– Uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa opolskiego mogą uczestniczyć w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej i Regionach Partnerskich EUROQUIZ, organizowanym przez Radę Regionalną BurgundiiFranche-Comté, współfinansowanym przez Samorząd Województwa Opolskiego- zaprasza Zuzanna Donath-Kasiura. – Do konkursu włączone zostały również regiony partnerskie Porozumienia Czterostronnego : Kraj Środkowoczeski oraz Nadrenia – Palatynat .

Konkurs polega na odpowiedzi na pytania dotyczące tematu wspólnego dla wszystkich regionów partnerskich. W roku 2023  tematem przewodnim jest „Dziedzictwo kulturowe”. Każdy z regionów przygotował po 4 pytania dot. dziedzictwa kulturowego własnego regionu, a główny organizator dołączył również 4 pytania dot. UE. Uczniowie – przy pomocy dowolnych źródeł wiedzy – odpowiadają na pytania zawarte w teście, odpowiedzi przesyłane są na wspólnym formularzu danej grupy do Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO, który przeprowadza finał konkursu.

Pierwszą nagrodą w konkursie jest pobyt w Brukseli w dniach 22-24 maja br. dla najlepszej grupy i poznanie przez nich instytucji europejskich. Ogółem może  wyjechać 10 osób:  8 uczniów  i 2 nauczycieli – w tym nauczyciel anglojęzyczny.

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca.

Szczegóły na stronie : https://www.opolskie.pl/2023/02/konkurs-wiedzy-o-unii-europejskiej-i-regionach-partnerskich-euroquiz/

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.