Blok nr 6 został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Oznacza to, że rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej. Budowa 5 i 6 bloku łącznie kosztowały ponad 11,6 mld zł.

Przypomnijmy, że kocioł bloku nr 6 pierwszy raz rozpalono olejem lekkim 5 kwietnia tuż po godz. 16.00 Tym samym rozpoczął się gorący rozruch ostatniego z dwóch budowanych bloków energetycznych. Wszystkie prowadzone czynności, to kolejne kroki do oddania do eksploatacji największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce po 1989 roku. Po zakończeniu inwestycji dwóch nowych bloków energetycznych, opolska elektrownia znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie.

Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek (14 maja) ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu, złożono meldunek o gotowości do pracy bloku nr 6.

– To olbrzymi wysiłek ekonomiczny, który ma służyć Polsce i polskim przedsiębiorcom. Bez energii elektrycznej ciężko jest wyobrazić sobie nasze funkcjonowanie. Możemy Polakom odbiory energii umożliwiać, poprawiając komfort życia. Serdecznie wszystkim gratuluję – powiedział minister energii.

Podczas swojego wystąpienia minister odczytał również kilka słów premiera Mateusza Morawieckiego. Podkreślał on w swoim liście, że synchronizacja bloku nr 6 to nie tylko szczególna chwila dla inwestora czy wykonawców, ale to kolejny krok do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Premier pogratulował również w swoim liście wszystkim tym, którzy pracowali nad budową nowych bloków i wyraził swoją radość, że blok nr 6 rozpoczął już produkcję energii elektrycznej.

Henryk Baranowski, prezes PGE podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że ma nadzieję, iż tak ogromna inwestycja będzie jednym z najważniejszych elementów na mapie funkcjonowania Polskiej Grupy Energetycznej. Dodał również, że po jej rozbudowie dostarczać ona będzie aż 8 procent krajowej produkcji prądu.

Na uroczystości obecna była również ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher. W swojej wypowiedzi podkreślała, że dzięki inwestycji prąd zasili około 4 milionów gospodarstw domowych. Zwróciła również uwagę na polsko-amerykańskie partnerstwo, które dzięki takim wydarzeniom wzmacnia się i jest przykładem tego, co oba kraje mogą wspólnie osiągać. Dodatkowo wyraziła swoje uznanie dla wykonawców z konsorcjum pracującym pod przewodnictwem GE podkreślając to, że jest dumna z General Electric i innych amerykańskich firm, które inwestują w Polską przyszłość.

Planowane przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji nastąpi do 15 czerwca 2019 roku. Zakończenie budowy bloku nr 6 nastąpi pod koniec września 2019 roku.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie