Nie było łatwo dostać się dzisiaj do Kościoła Ewangelickiego im. Księżnej Zofii w Pokoju na koncert inaugurujący XIX Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera i II Dni Kultury w Gminie Pokój organizowane przez Stowarzyszenie Pokój wraz z partnerami pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i przy wsparciu samorządu województwa opolskiego. 

Wójt Pokoju Barbara Zając nie kryje zadowolenia z faktu, że Pokój od pewnego czasu jest na ustach wszystkich. I to nie tylko za sprawą weberowskiego festiwalu, ale także „odkrytego” ostatnio skarbu Wirtembergów, byłych właścicieli Pokoju, a także gigantycznej inwestycji jakiej podjęła się wójt, a o której skromnie nie wspomina – remont wspaniałego parku zamkowego, który już dziś, choć nie ukończony, przyciąga licznych odwiedzających.

Mimo skandalicznej polityki kulturalnej prowadzonej przez media rządowe, dyrektor artystyczny festiwalu, Hubert Prochotą wierzy, że ludzie skazani przez te media na tandetę i disco polo będą także dzisiaj słuchać Mozarta. – Wystarczy raz posłuchać – twierdzi muzyk. Przytacza opinię pewnego znanego teologa, który nie stronił od muzyki, że aniołowie, stwórcy grają oczywiście Bacha, ale gdy tylko ten się odwróci to natychmiast zaczynają grać Mozarta.

Dzisiaj muzycy zagrali w Pokoju  Symphonie concertante in Es-Dur KV 297. Dodać należy, że wszyscy artyści są absolwentami opolskich szkół muzycznych i wychowankami Huberta Prochoty. Oto Allegro

W pierwszym dniu artyści zaprezentowali także Kwintet fortepianowy A-dur op. 114 „Pstrąg” Franciszka Schuberta. Wykonawcami pierwszego dnia byli:

Sławomir Lackert – Obój
Andrzej Kucharski – Klarnet
Tomasz Koboń – Waltornia
Kamil Czerwcowy – Fagot
Michał Rot – Fortepian
Piotr Kosarga – Skrzypce
Magdalena Gonos – Altówka
Krzysztof Karpeta – Wiolonczela
Krzysztof Firlus – Kontrabas

Festiwal tym razem bez muzyki Carla Marii Webera. Główny „sprawca” kulturalnych działań w Pokoju, Hubert Kołodziej, radny wojewódzki i przewodniczący Stowarzyszenia Pokój, wyjaśnia, że stało się tak z przyczyn obiektywnych. W drugim dniu festiwalu miał wystąpić duet pianistów, grających Webera. Jednak sytuacja pandemiczna i polityczna ( wojna w Ukrainie i uchodźcy, których trzeba było przyjąć) zmusiły organizatorów do odwołania koncert w drugim dniu.  Będzie on poświęcony prezentacji „Skarby Pokoju”, którą poprowadzi dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Iwona Solisz, o godzinie 17 w Domu Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju.

Skarb Wirtembergów trafił do Monachium jesienią 2021 roku. W magazynie przy Barer Straße dokonano jego starannej inwentaryzacji. Na drewnianych skrzyniach  widniał jeszcze adres przeznaczenia i inicjały właściciela: H.F.v.W, ks. Ferdynand von Württemberg. Około 600 dzieł sztuki i wyposażenia z posiadłości księcia Ferdynanda Eugena, pałacu szlacheckiego w Carlsruhe  (dziś: Pokój) zostanie zlicytowanych. Pałac został zniszczony w 1945 roku, ale jego wyposażenie ruchome już kilka lat wcześniej w 60 drewnianych skrzyniach dla bezpieczeństwa wysłano do Wirtembergii.

O tym wszystkim, co stało się ostatecznie ze skarbem, jak trafił do Opola opowie Iwona Solisz, a niecierpliwym proponujemy obejrzenie filmiku ze specjalnego kilkudniowego pokazu w Opolu.

Trzeci dzień XIX Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera jak zwykle w Kościele Katolickim w pw. Podwyższenia Krzyża Świętego  w Pokoju: o godz. 18 – oprawa muzyczna Mszy Świętej, a o godzinie 19 Uroczyste Nieszpory, ku czci Błogosławionej Maryi Dziewicy w rycie trydenckim, podczas których wykonana zostanie kompozycja Eryka Briknera „Vesperae Mariae Virginis”.

Fot.  melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.