Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić.” Od tych słów Antoine’a de Saint-Exupéry’ego rozpoczęła się tegoroczna Galę Wolontariatu.

Ustanowiony w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na dzień 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest okazją do uczczenia tych, którzy swój czas i serce angażują w bezinteresowną pomoc osobom potrzebującym.

Choć nagrody dla wolontariuszy przyznawane są w Opolu od 2001 roku, to od trzech lat ich patronką jest Danuta Sokołowska. Zmarła w 2021 roku była Radna Miasta Opola, nauczycielka, harcmistrzyni Hufca ZHP Opole, członkini Towarzystwa Naukowego Polonia-Kresy oraz Klubu Inteligencji Katolickiej zasłynęła aktywnością społeczną, życzliwością i pracowitością. Działała na rzecz osób niepełnosprawnych, wykluczonych i seniorów.

Podczas tegorocznej gali wręczenia nagród na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu stanęło 84 wolontariuszy i wolontariuszek, których postawę i działania doceniono nominacją do nagrody.

Nagrody wręczyli prezydent Arkadiusz Wiśniewski i wiceprezydent Przemysław Zych.

Wielką sztuką jest pomagać, robić to skromnie, nie czekać za to nagród – zauważył w przemowie Arkadiusz Wiśniewski. – Dzisiaj jednak skromność można schować do kieszeni i o to państwa proszę. Bądźcie dumni z tego, co przez cały rok robicie. Bądźcie przykładem. Po to też tę galę urządzamy – żeby zachęcać wszystkich do tego. Żeby Opole było lepsze, żeby ziemia była lepszą planetą. A dzięki waszym działaniom Opole jest coraz serdeczniejsze, coraz sympatyczniejsze. Spotykam się z różnymi ludźmi, mieszkańcami Opola. Ale najszczęśliwsze twarze widzę wtedy, kiedy ludzie angażują się w coś dobrego na rzecz innych.

Wiceprezydent Przemysław Zych dodał: – Dzięki państwa działaniom, zaangażowaniu i państwa sercu świat jest piękniejszy i za to bardzo dziękuję.

Tytuł Wolontariusza Roku otrzymali:

Halina Makuch, wolontariuszka zaangażowana w działania na rzecz osób ubogich i w kryzysie bezdomności;|
Barbara Neuwald – laureatka Szkolnej Nagrody Wolontariusza roku 2022/2023, uczestniczka akcji Pola Nadziei 2022, wolontariuszka zaangażowana w pomoc dzieciom w świetlicach, uchodźcom i seniorom;|
Kazimierz Siczewski – od 2016 roku zaangażowany w działanie i promowanie idei wolontariatu; współpracuje z Fundacją Dr Clown, Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu, Domem Dziennego Pobytu Złota Jesień.

Kapituła konkursu przyznała również dodatkowe wyróżnienia Marcinowi Banaszkiewiczowi, Ewie Biegun, Annie Bilovol, Ewie Błaszkiewicz, Aleksandrze Czarneckiej, Filipowi Kieczmierskiemu, Judycie Kierońskiej, Małgorzacie Konarskiej, Katarzynie Krzyścin, Irenie Kwiatkowskiej, Lucynie Magierwoskiej-Sierakowskiej, Amirze Mahmoud, Marcie Mardaus, Ewie Medolińskiej, Agnieszce Nikiel, Marcinowi Nikiel, Anhelinie Piven, Wojciechowi Rogali, Teresie Rozmarynowskiej, Beacie Ryx, Jakubowi Sekicie, Julii Śmiechowskiej, Edmundowi Wajde, Irenie Wajde, Paulinie Wockiej, Damianowi Wójciakowi, Barbarze Wysockiej i Andrzejowi Żakowi.

Podczas gali przyznano również nagrody dla koordynatorów oraz najlepszych ofert wolontariackich. Laureatów wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Fundację Geko, która prowadzi Opolskie Centrum Wolontariatu ISKRA.

Tytuł Koordynatora z Iskrą otrzymały i otrzymali:

 • Karolina Branicka z Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
 • Barbara Chyłka ze Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie
 • Artur Góralczyk ze Stowarzyszenia Bieg Opolski
 • Monika Grabowska z Fundacji L’Arche – Projekt Wspólnoty Opole
 • Agnieszka Jabłońska-Berendowicz z Opolskiego Oddziału Regionalnego PCK
 • Małgorzata Jarosz-Basztabin z Centrum „Senior w Opolu”
 • Rozalia Kostarczyk-Szkwarek z Fundacji „Mam marzenie”
 • Kaja Marchel z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
 • Agnieszka Pawelczyk z Muzeum Wsi Opolskiej
 • Monika Skałecka z Centrum „Senior w Opolu”
 • Marta Szewerda-Koszyk z Fundacji „Dr Clown”
 • Violetta Szwajkowska z ReUżytkowni

Laureatami nagrody za najlepszą ofertę wolontariacką zostali Fundacja „Zupa w Opolu” i Muzeum Wsi Opolskiej, które zajęły ex aequo pierwsze miejsce, oraz Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie na miejscu trzecim.

Miejsca drugiego nie przyznano.

Gala wolontariatu 2023, doceniono 84 wolontariuszy i wolontariuszki

Fot. Urząd Miasta Opola

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze