W piątek (1 września) w krapkowickiej galerii „Studnia” odbędzie się wyjątkowa wystawa pt. „Bajtel w szkole”. Wystawa będzie w formie prezentacji multimedialnej, a kilka eksponatów będzie można podziwiać na żywo. Paru osobom z pewnością łezka się w oku zakręci.

Chcemy pokazać jak to szkolnictwo zaczęło się na naszych terenach, na Ślaśku. Podczas naszej prezentacji, będą mogli się Państwo dowiedzieć skąd wziął się dzwonek, dlaczego lekcje trwają 45 min, po co jest podręcznik, kiedy używano pióra. Jest to wystawa pokazująca to szkolnictwo sprzed 200, 100 lat, jak ono wyglądało w Prusach, czy Niemczech, a że większość przyjęła model pruski nauczania to można zauważyć wiele cech wspólnych – mówił  Dariusz Wandrowski, autor wystawy

Na wystawie będzie można zobaczyć tabliczki łupkowe, kałamarze, stare zeszyty, jak funkcjonowały podręczniki. Jest to bardzo emocjonalna wystawa, organizatorzy grają na emocjach uczestników, którzy przypominają sobie swój pierwszy dzień w szkole, swoich nauczycieli.

Podczas prezentacji dużo także będzie na temat tyty, która funkcjonuje tylko na naszych terenach oraz na Warmii i Mazurach. Będzie można się dowiedzieć, skąd wziął się ten zwyczaj i dlaczego panuje na akurat tych terenach, a na innych już nie.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć w galerii „Studnia” w Krapkowicach, przy ul. Młyńskiej 3. Sam wernisaż rozpoczyna się o godz. 18.30.

Zobacz także: Niezwykły pokaz wypały przy okazji piątkowego wernisażu w galerii „Studnia”

Galeria „Studnia” po raz kolejny zaprasza na wyjątkowy wernisaż

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".