15 marca 2016r. zainaugurowano w Czarnowasach obchody 70-ciu lat istnienia Ludowych Zespołów Sportowych. W naszej redakcji gościliśmy przewodniczącego WZ LZS w Opolu Pana Gerarda Halamę, który opowiedział nam o historii LZS oraz o tym dlaczego Dobrzeń Wielki zmienił się w Rio.

Miałem tą możliwość, że przez kilka lat pracowałem z Antonim Janikiem głównym inicjatorem powstania LZS Czarnowąsy. Ja byłem poczatkującym działaczem a on szefem Gminnego Stowarzyszenia LZS. Oprócz tego, że był twórcą pierwszego LZS w Polsce to również w 1978 roku stworzył Gminne Zrzeszenie LZS w Dobrzeniu Wielkim. W 1980r. zostałem sekretarzem GZ LZS i przez pięć lat współpracowałem z Antonim Janikiem, który był niesamowicie ułożonym, dokładnym i skrupulatnym człowiekiem.

Choć było wiele głosów, że w 1946 roku były wcześniejsze LZS-y np. w Chróścicach, jednak Janik, jako pierwszy się tym zainteresował ze strony formalnej i 16 marca 1946r. zarejestrował pierwszy LZS w Polsce – Swornicę Czarnowąsy.

Istotną sprawą są też ludzie pasjonaci, którzy zarządzają lokalnym sportem społecznie a nie jest to łatwa sprawa. Jeżeli chodzi o młodzież też jest trudniej niż było to przed laty. Kiedyś największą karą dla dziecka był zakaz pójścia na boisko a teraz woli spędzać całe dnie przed komputerem niż iść na boisko. Brakuje prawidłowych relacji, można spędzać czas na boisku jak i przed komputerem.

Na wtorkowych uroczystościach 70-lecia, w naszej gminie gościliśmy wiceprezesa Krajowego Zrzeszenia LZS Wacława Hurko. Na prezydium krajowego zrzeszenia LZS zapadła decyzja, aby z okazji rocznicy nie tylko zrobić akademie, lecz także uczcić to na sportowo. Więc zdecydowano, aby w każdym województwie odbyły się zawody sportowe w postaci biegów sztafetowych młodzieży, przeprowadzonych pod nazwą „Z Czarnowąs do Rio".

Skoro zaczęło się w Czarnowąsach to też pierwszy bieg musiał się także rozpocząć u nas i tak było, na 2 godziny Dobrzeń Wielki zamienił się w Rio. Uczestnicy sztafety najpierw na cmentarzu w Czarnowąsach złożyli hołd założycielowi pierwszego LZS Antoniemu Janikowi, a następnie pokonali trasę z Czarnowąsów do „olimpijskiego Rio”.

W symbolicznej sztafecie pobiegli m.in. olimpijka Maria Żabińska, paraolimpijka Barbara Niewiedział i medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski w biegach górskich Irena Czuta-Pakosz. Następnie w hali ZS w Dobrzeniu Wielkim odbywały się zawody sportowe dla dzieci i młodzieży. Natomiast obchody centralne odbędą się 20 maja w Warszawie.

Wojewódzkie Zrzeszenie LZS zrzesza ponad 400 klubów w naszym województwie. Jedynym reprezentant tej ziemi, który został najlepszym sportowcem Polski był Joachim Halupczok z Niwek. Do chwili obecnej mieliśmy 23 olimpijczyków. Na najbliższe igrzyska do Rio, z naszego województwa mają szanse pojechać przedstawiciele zapasów, badmintoniści oraz łucznicy.

O sporcie można powiedzieć wiele, jednak najważniejsza jest pasja, bo bez pasji nie byłoby sportu.

Dziękujemy za rozmowę.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info