Uczestnicy konkursu nie pomieścili się w jednej sali. Aż 85 osób zgłosiło się w tym roku, by pochwalić się swoim kunsztem zdobienia jaj. I, oczywiście, rywalizować.

– To cieszy – powiedziała nam folklorystka, profesor Teresa Smolińska z Uniwersytetu Opolskiego – To znaczy, że tradycja nie ginie.

Dominującą techniką jest skrobanie jaj, ale były też osoby posługujące się technika batikową.

– Zdobieniem jaj zajmują się zwykle kobiety. Jak się jednak okazuje, są odstępstwa od tej reguły – powiedział nam dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, Jarosław Gałęza.

Konkurs jest organizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się podczas Jarmarku Wielkanocnego w Muzeum Wsi Opolskiej.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.