Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło konkurs na Ochronę Zabytków. 278 projektów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę ponad 97,1 mln zł.

Program „Ochrona zabytków 2025” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na celu zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków. W 2025 roku szczególny nacisk położono na zabezpieczenie zabytków uszkodzonych podczas powodzi, która nawiedziła m.in. województwo opolskie we wrześniu 2024 roku. Wyniki pierwszego naboru wniosków zostały ogłoszone 13 lutego 2025 roku.

43 000 otrzyma Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Ewangelisty w Paczkowie na konserwację elewacji kruchty południowej kościoła- etap II: konserwacja schodów

760 000 otrzyma Parafia Rzymsko-Katolicka w Baborowie na zakończenie prac konserwacyjnych polichromii sklepienia prawego (wschodniego) transeptu.

229 000 otrzyma Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska na remont elewacji południowowschodniej, południowozachodniej i północnozachodniej Budynku Administracyjnego Fabryki Porcelany RS Prussia Tillowitz, ul. Porcelanowa w Tułowicach.

888 000 otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Floriana w Maciowakrzu na remont dachu i wieży kościoła.

80 000 otrzyma Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kluczborku na wymianę pokrycia dachu nad XIII-wiecznym prezbiterium wraz z obróbkami blacharskimi kościoła pw. Zbawiciela w Kluczborku.

400 000 otrzyma Instytut Dydaktyczno-Naukowy im. Vincenza Priessnitza OFRW na odbudowę zniszczonej części budynku – Ośrodek „Skowronek” w Głuchołazach przy ul. Andersa 74 przez powódź z września 2024 roku. Budynek jest własnością Instytutu.

Obecnie trwa drugi nabór, skierowany wyłącznie do zabytków wpisanych do rejestru, które ucierpiały w wyniku powodzi; termin składania wniosków upływa 28 lutego 2025 roku.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na lokalne inicjatywy wspierające ochronę zabytków. Starostwo Powiatowe w Opolu ogłosiło nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach. Nabór trwa do 20 lutego 2025 roku. Ponadto, Sejmik Województwa Opolskiego określił zasady udzielania dotacji na prace przy zabytkach znajdujących się na terenie województwa.  Zachęcamy do skontaktowania się z odpowiednimi instytucjami w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat dostępnych dofinansowań oraz procedur aplikacyjnych.

To razem 2 miliony czterysta z prawie 100 milionów, mimo iż nasz region nafaszerowany jest zabytkami wymagającymi wsparcia. Na dodatek dopiero co mieliśmy niszczycielska powódź. Nie ma się zatem za bardzo z czego cieszyć. Rozczarowany jest Andrzej Puławski, którego projekt został odrzucony.

– Jak dach się zapadnie i dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia to P. Minister zapewne powie: a jeden zabytek w tą czy tamtą. Unikatowa Huta Żelaza jedyna taka w Polsce, druga w Anglii ale kogo to, a że obiekt z 1754r to jak wytrzymał tyle to niech jeszcze stoi aż się rozpadnie. Muszę chyba przerobić na obiekt kultu religijnego, wtedy pewnik – uważa opiekun tego bardzo oryginalnego i pieczołowicie przez niego od wielu lat doglądanego obiektu.

I coś w tej konkluzji Puławskiego jest. Fakt, że przedstawiciele Kościoła nauczyli się już i składają świetne wnioski, ale…

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.