Podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”, będących finałem Konkursu, zaprezentowanych zostanie 7 spektakli z Bielska-Białej, Gdańska, Kalisza, Koszalina, Krakowa i Warszawy.

W ramach jubileuszowej X edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej zgłoszono rekordową liczbę 107 spektakli. Podczas 49. Opolskich Konfrontacji Teatralnych zaprezentowane zostaną inscenizacje klasyki polskiej, a także, po raz pierwszy w konkursie, przedstawienia z kanonu literatury europejskiej.

Jak podkreśla przewodniczący Komisji artystycznej X Konkursu, Michał Mizera: „Tegoroczna edycja jest wyjątkowa: do klasyki polskiej włączono klasykę europejską i ten ruch okazał się ożywczy. Zgłosiło się 118 spektakli, Komisja Artystyczna przyjęła 107, z czego aż 27 to właśnie propozycje europejskie. Nie można nie zauważyć wzrostu zgłoszeń klasyki polskiej w porównaniu z latami ubiegłymi (59 zgłoszeń w 2024 roku, 39 zgłoszeń w 2023 roku). Konkurs zaczyna rozwijać skrzydła nad polskim teatrem” – podkreśla renomę Konkursu jego przewodniczący.

Podczas 49. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Żywa”, które odbędą się w drugiej połowie czerwca, o główną nagrodę rywalizować będą ze sobą finałowe spektakle (wymienione w kolejności alfabetycznej):

„Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Tomasza Fryzła z Teatru Wybrzeże w Gdańsku,

„Do piachu” Tadeusza Różewicza w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej,

„Państwo/Der Staat” Platona w reżyserii Jana Klaty z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,

„Solaris” Stanisława Lema w reżyserii Darii Kopiec z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie,

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,

„Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu,

Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Zadary z Teatru Komedia w Warszawie.

Komisja Artystyczna, która obradowała w składzie: Sebastian Duda, Agnieszka Marszałek, Michał Mizera (przewodniczący), Ewa Partyga, Ewelina Pietrowiak, Magdalena Rewerenda i Jacek Wakar, zdecydowała również o przyznaniu szeregu nagród dodatkowych dla spektakli, które nie zakwalifikowały się do opolskiego finału Konkursu.

Znamy finalistów tegorocznych opolskich konfrontacji teatralnych

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.