Opowieści,  jakoby Koalicja Obywatelska nie miała programu dla Polski po PiS już dawno można między bajki włożyć. Osobiście poszczególne segmenty tego założenia przedstawiają politycy KO i osobiście Donald Tusk na spotkaniach z mieszkańcami, na które nie trzeba dowozić klakierów, i na które wstęp ma każdy obywatel – oprócz funkcjonariuszy pisowskiej propagandówki TVP.

Dwa podstawowe bloki wyborczych propozycji programowych przedstawił dotychczas Donald Tusk podczas spotkań z ludźmi. – Jeden dotyczy polityki mieszkaniowej, a drugi, to propozycje dla przedsiębiorców – informował na konferencji prasowej w Opolu poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. – Własne mieszkanie to sprawa najważniejsza dla młodych Polaków, małżeństw, ludzi którzy chcą założyć rodzinę. Dlatego proponujemy kredyt zero procent, który dla młodych ludzi będzie do udźwignięcia. W czasie gdy rządy w Polsce sprawowała PO 200 tysięcy młodych ludzi zdobyło mieszkanie w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Polityka mieszkaniowa PiS, to kompletna klapa: program „Mieszkanie+” dał raptem 20 tysięcy mieszkań – przypomniał. – I przeszedł płynnie w program „Willa+” – ironizował Wilczyński.

Jak twierdzi poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, kolejna propozycja programowa Koalicji Obywatelskiej jest szalupą ratunkową dla polskich przedsiębiorców. – Ponad 200 tysięcy firm zbankrutowało i to są fakty, z którymi nie potrafi sobie poradzić rząd Mateusza Morawieckiego. Dlatego przedstawiamy program oczekiwany przez właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw: zamianę Urzędu Skarbowego w Centrum Obsługi Podatnika. Chodzi o to, by interpretacje podatkowe były wiążące i nie pozostawiały wątpliwości. Chcemy także, aby PIT był płacony tylko od zapłaconych faktur, a rozliczenie podatku dochodowego było tylko dla tych, którzy mają przychody do dwóch milionów euro. Przeniesiemy obowiązek płacenia za chorobowe na ZUS – w całości. To jest bardzo istotne bo odciąży przedsiębiorców – tłumaczył Zembaczyński.

Tomasz Kostuś odniósł się do szkodliwej i nieodpowiedzialnej polityki prezesa NBP Adama Glapińskiego. – To przez nią mamy najwyższe stopy procentowe w Europie – za tym idą bankructwa. Kredyty hipoteczne stały się  luksusem. Zapotrzebowanie na nie spadło o 70% , przez to branża budowlana zatrudniająca pół miliona osób liczy się ze zwolnieniem 100 tysięcy. Dla tych, którzy nie ukończyli 45 roku życia Koalicja Obywatelska przedstawiła cały pakiet rozwiązań które mają sprawić, że mieszkanie przestanie być luksusem, a stanie się standardem – mówił Kostuś.

Służyć mają temu trzy rozwiązania: po pierwsze kredyt 0%, co pozwoli zwiększyć zdolność kredytową najmniej zarabiających do 600 tysięcy złotych. Drugie rozwiązanie to pieniądze na remont mieszkań: do 50 tysięcy złotych – także dla osób, które wynajmują mieszkanie.

– Nie wszyscy chcą być właścicielami mieszkania – przekonywał Kostuś. – Osobom, które nie chcą stać się niewolnikami kredytów hipotecznych na 20 lat, Donald Tusk zaproponował dopłaty do wynajmu w kwocie 600 złotych miesięcznie. Społeczeństwo zubożało. Ponad 20% przeznacza 40% przychodów na sprawy związane z mieszkaniem.

Trzecim elementem proponowanym przez Donalda Tuska i Koalicję Obywtelską jest wyjście na przeciw samorządom, w których zasobach jest ponad 60 tysięcy mieszkań, które muszą być wyremontowane, by nadawały się do zamieszkania.

Koalicja Obywatelska dla Polski, Polek i Polaków

Fot. Janusz Maxym

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.