Wsparcie projektów innowacyjnych przedsiębiorców, to nabór otwierający nową perspektywę Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027. Propozycja Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, to jednocześnie pierwszy w Polsce nabór z programów regionalnych. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie elektronicznie, dlatego przedsiębiorcy powinni się wyposażyć we wszystkie potrzebne do tego akcesoria, np.: podpis elektroniczny.

– O nowej perspektywie rozmawiamy już od kilku miesięcy – mówił członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. – Bardzo nam zależy, aby nasze przedsiębiorstwa były innowacyjne, opracowywały nowe technologie i produkty, a do tego potrzebny jest pieniądz. Zawsze powtarzam, że w tej sferze pieniądze publiczne są jak najbardziej właściwe. To obszar wiążący się z dużym ryzykiem i dużymi kosztami. Nie każdego przedsiębiorcę na to stać. Wspierać będziemy projekty od 300 tysięcy do mln złotych. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są dla nas niezwykle istotni. Kwestie gospodarcze regionu są dla nas ważne, jednak oprócz aspektu symbolicznego istotne są oczywiście namacalne kwoty, a te – jestem przekonany – będą potężnym zastrzykiem finansowym w tym trudnym dla prowadzących działalność gospodarczą czasie – mówił.

– Jesteśmy przekonani o tym, że pieniądze europejskie na pewno do nas trafią, w związku z czym nie czekamy na kolejną odsłonę spektaklu, który obserwujemy z coraz większym zadziwieniem, w oparach coraz większego absurdu – mówię oczywiście o kwestiach praworządności, o naszym dostosowywaniu się o ustawach, które są odsyłane do trybunałów konstytucyjnych, które nie wiadomo czy są trybunałami konstytucyjnymi… To jest rzeczywiście polityka, chciałoby się powiedzieć na wysokim poziomie, ale w rzeczywistości na bardzo niskim poziomie. My robimy swoje. Mamy możliwość, mamy podpisany program, mamy zaliczkę, która wpłynęła już do województwa opolskiego, uruchamiającą możliwość finansowania – wiec nie czekamy. Liczymy na to, że nie będzie z tym kłopotów. Najważniejsi są dla nas nasi przedsiębiorcy – zapewniał Ogłaza.

– Rozpoczęty właśnie nabór to jeden z niewielu w formule bezzwrotnej dotacji – sprecyzował Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG. – To pewna charakterystyka nowego okresu programowania, że w coraz to większym stopniu środki będą zwrotne. Warto skorzystać z tego naboru, przeznaczamy na niego 20 mln złotych – zachęcał. Jak dodał, jego istotą jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, zakupy sprzętów to tylko element dodatkowy. – Chcemy, aby firmy stworzyły trwałą szansę i przewagę konkurencyjną na przyszłość. W tej perspektywie na same innowacjach mamy 60 mln złotych. Jeszcze w marcu przyjmować będziemy projekty własne. Tu trzeba podkreślić, że jako OCRG jesteśmy nie tylko Instytucją Pośredniczącą prowadzącą nabory zewnętrzne. Sami także będziemy realizatorami projektów wspierających naszych opolskich przedsiębiorców – wyjaśnił.

W ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 do rozdysponowania jest 966,5 mln euro, z czego aż 881,7 mln euro przewidziano na dotacje w ramach wsparcia bezzwrotnego, a 84,8 mln euro udzielane w ramach instrumentów finansowych zwrotnych, jakimi są preferencyjne pożyczki. Warto podkreślić, że kwota jaką Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jako Instytucja Pośrednicząca dysponuje, to 600 mln zł.

– Kontynuujemy wsparcie innowacji w regionie, wykorzystując nabyte doświadczenie w tym obszarze dzięki zrealizowanym projektom z poprzedniego okresu programowania. Udoskonaliliśmy procedury, tak by ułatwić cały proces pozyskania pieniędzy, dlatego teraz beneficjenci składają tylko i wyłącznie wniosek bez zbędnych formalności, a dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu, konieczne będzie uzupełnienie dalszych załączników. Całość też została w pełni zdigitalizowana i włącznie z podpisami odbywać się poprzez system informatyczny – dodał Tomasz Hanzel.

Innowacje są wspierane już od wielu lat. – W perspektywie 2014-2020 podpisaliśmy łącznie 95 umów z przedsiębiorcami na łączną kwotę 217 mln złotych. Powstały działy badawczo – rozwojowe, wspierające powstanie nowych produktów i usług – wyliczył Michał Dużyński, wicedyrektor OCRG.

Ogłoszony w poniedziałek nabór na Działanie 1.1.  Prace B+R i infrastruktura w MŚP przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa opolskiego, ujętych w tzw. specjalizacji inteligentnej województwa opolskiego. Przewidziany zakres wsparcia to infrastruktura i prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw, w tym projekty kompleksowe wraz z wdrożeniem przeprowadzonych badań. Do rozdysponowania jest 20 mln zł, a termin naboru kończy się 21.04.2023 roku. Wnioskodawca powinien prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego, co oznacza, że w naszym regionie usytuowana musi być główna siedziba, oddział lub miejsce prowadzenia działalności. Szczegóły na temat naboru można znaleźć pod adresem:

https://rpo.opolskie.pl/?p=48580

 

Fot. melonik, UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

2 komentarze

  1. przemo.opole /

    Panie Leszku,
    Od lat wszyscy podziwiamy pańskie oryginalne nakrycia głowy. Fajne, stylowe, wyróżniające. Mnie się zawsze podobało.
    Ale… do licha! W pomieszczeniu zamkniętym, na oficjalnym spotkaniu w kapeluszu? 🙂

    pozdrawiam

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.