– Niemal 2,5 mln zł kosztowała wymiana 6 wind w naszym szpitalu, a 2,7 mln zł – termomodernizacja budynków w części kompleksu szpitalnego od strony ul. Górnej – poinformowała Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Czterema z sześciu wymienionych wind  odbywa się transport na oddziały szpitalne w najwyższym budynku, na blok operacyjny i do pracowni. Piąta wymieniona łączy poziom 0 z piętrem 1, gdzie znajdują się poradnie specjalistyczne i zakład rehabilitacji, z kolei szósta służy transportowi pacjentów między SOR i pracownią badań hemodynamicznych.

– Prace montażowe już zakończono. Ostatni etap to przygotowanie oznakowania, które zostanie umieszone przy wejściach do wind i w kabinach w najbliższych tygodniach – informuje Marcin Miga, dyrektor ds. administracyjnych. – Nowe urządzenia spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, w tym przeciwpożarowego, w czterech największych zwiększyliśmy udźwig z 1000 do 1600 kg – dodaje.

Ponad 2 mln 700 tys. zł kosztowała – także zakończona – termomodernizacja budynków szpitalnych od strony ul. Górnej: zakładów mikrobiologii, patomorfologii i medycyny sądowej oraz budynków technicznych. Inwestycja polegała na dociepleniu ścian i stropodachów, wymianie okien i drzwi, pokryciu dachów na nowo.

– Docieplamy kolejne budynki naszego szpitala, dzięki czemu optymalizujemy koszty ich ogrzewania. Ale nowa biało-szara kolorystyka fasad to także symbol naszej nieustannej przemiany w placówkę kliniczną, od 6 lat, czyli przejęcia szpitala przez Uniwersytet Opolski – mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny. – W ubiegłym roku zmodernizowaliśmy budynek, w którym znajduje się wejście główne, rejestracja centralna, poradnie specjalistyczne i nowy POZ. Oddaliśmy też Centrum Naukowo-Badawcze ulokowane od ulicy Górnej –  dyrektor Madera i podkreśla, że nie byłoby to  możliwe bez pozyskania finansowania zewnętrznego.

Termomodernizacja części kompleksu od ul. Górnej była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Był to element większego projektu miasta Opola obejmującego szpital i zoo. Drugi etap tego projektu w USK – montaż nowego źródła ciepła – rozpoczęto w maju br. W związku ze znaczącym wzrostem kosztów, za pośrednictwem miasta, USK zabiegało  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego o dodatkowe pieniądze na ten cel z nowego programu regionalnego.     Nowoczesna kotłownia będzie zabezpieczała szpital w ciepło i prąd. Inwestycja za niemal 20 mln zł ma być gotowa w 2025 roku. Nowa instalacja będzie składała się z dwóch silników spalinowych. Dodatkowo, na wypadek awarii lub zwiększonych potrzeb szpitala, zaplanowano montaż dwóch kotłów gazowo-olejowych.

– Wymiana wind, realizowana jako działanie służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zostanie sfinansowana dzięki uzyskaniu przez szpital pożyczki z banku BGK w ramach Funduszu Dostępności. Zgodnie z regulaminem tego funduszu, możemy się ubiegać o umorzenie do 40 proc. wartości pożyczki – podaje Aleksandra Gapińska, dyrektor ds. ekonomicznych.

Potrzeby naszego szpitala w zakresie modernizacji są dużo, dużo większe. Szpital zabiega o kolejne pieniądze: w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rozstrzygnięcie czeka  wniosek o dofinansowanie termomodernizacji głównego kompleksu szpitalnego, a w Ministerstwie Zdrowia  o pokrycie kosztów modernizacji estakady przy SOR.

Konieczne inwestycje w opolskim USK

Fot. USK

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.