5 grudnia br. hall i scena sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim zaaranżowane w stylu leśno-rustykalnym stały się miejscem ekspozycji i podsumowania 6-letniego dorobku Lokalnej Grupy Działania „Stobrawski Zielony Szlak”, działające na terenie gmin Namysłów, Domaszowice, Świerczów, Pokój, Murów, Łubniany, Popielów, Lubsza i od niedawna Dobrzeń Wielki. Czteroosobowa „załoga” LGD z Jackiem Płaczkiem na czele dużym nakładem pracy pokazała uczestnikom okazjonalnej konferencji wszystkie zrealizowane przy finansowym wsparciu projekty zrealizowane na terenie działalności tego stowarzyszenia z siedzibą w Pokoju.

Wnioski składały różne organizacje, instytucje ze sfery publicznej, jak Gminne Ośrodki Kultury, biblioteki, ze sfery społecznej – parafie, stowarzyszenia i ze sfery prywatnej – przedsiębiorcy, rolnicy. Dzięki wsparciu LGD w ramach programu Leader powstało sporo lokalnych publikacji poświęconych utrwalaniu i promowaniu dorobku i tradycji kulturalnych, promowaniu walorów gminy itp. M. in. Gminna Biblioteka w Popielowie mogła wydać album 213 przydrożnych krzyży i kapliczek, a GOK w Pokoju – wydawnictwo poświęcone walorom tej gminy. Wspierano też konserwację i zabezpieczanie zabytkowych kościołów. Z pomocy Leadera korzystali też wędkarze przy zagospodarowywaniu brzegów zbiornika w Michalicach. Proporcjonalnie najmniej projektów do sfinansowania zgłaszali przedsiębiorcy i rolnicy. Dotychczas zrealizowano tylko trzy takie projekty. Danuta Waląg z Karłowic otrzymała dotacje na zakup urządzeń do piekarni, a Małgorzata i Janusz  Wrzoskowie z Dąbrówki Dolnej LGD pomogła w doposażeniu ich gospodarstwa agroturystycznego, zaś Tadeuszowi Zakrzewskiemu z gm. Lubsza – w zakupie maszyn rolniczych.

Jest to może kwestia przypadku albo szczególnej aktywności w zabieganiu o środki unijne organizacji i instytucji z gminy Pokój, gdzie Stowarzyszenie ma swoją siedzibę, ale właśnie z samego Pokoju i gminy pochodzi proporcjonalnie najwięcej różnego rodzaju projektów zrealizowanych przy wsparciu LGD. Dotychczas LGD przeprowadziło osiem naborów wniosków i sądzę, że można się spodziewać, że zachowane  zostaną odpowiednie proporcje „terytorialne” między gminami we wspieraniu lokalnych inicjatyw.

Uczestnicy konferencji mieli okazję dobitnie się przekonać, że zarząd LGD z dużą troską podchodzi do autopromocji przez wspieranie odpowiednio ukierunkowanej twórczości piosenkarskiej, zespołów i solistów. Wszyscy oni zaprezentowali się podczas konferencji w Dobrzeniu Wielkim. M.in. piosenki dedykowano niektórym wójtom i beneficjentom dotychczas zrealizowanych projektów. Wszyscy oni otrzymali skromne upominki, dyplomy i statuetki z rąk wojewody Ryszarda Wilczyńskiego, wójtów Henryka Wróbla i Dionizego Duszyńskiego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info