Młodzi artyści cyrkowi z całej Polski już po raz 14. wystąpili na Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej „Magia Cyrku”. W sobotę i niedzielę (3-4 czerwca) hala w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim zamieniła się w piękne cyrkowe widowisko. 

Pierwszy dzień festiwalu (3 czerwca) rozpoczął się o godz. 16:00 i przybrał formę konkursową. Zaś w niedzielę (4 czerwca) o godz. 14:00 – podczas drugiego dnia „Magii Cyrku”–  zaprezentowali się już tylko laureaci sobotnich występów oraz goście. Wtedy też przyznano nagrody i wyróżnienia.

Artyści cyrkowi przybyli do Dobrzenia Wielkiego z różnych stron Polski m.in.: ze Szczecina, Warszawy, Krakowa, Piotrkowa Trybunalskiego czy Kielc. Łącznie na dobrzeńskiej scenie wystąpiło 106 artystów cyrkowych zarówno solowych, jak i zespołowych, a jury oceniło 39 pokazów. Wśród występujących nie mogło zbraknąć grupy cyrkowej „Cudaki” z Dobrzenia Wielkiego.

@opowiecie.info Artyści cyrkowi z całej Polski wystąpili podczas 14. edycji „Magii Cyrku” w Dobrzeniu Wielkim. Dziecięco- Młodzieżowy Ogólnopolski Festiwal Sztuki Cyrkowej trwał dwa dni (3-4 czerwca). 🎊🎖️ #cyrk #występy #sztuka #circus #festiwal #cyrkowcy #fun #mlodytalent ♬ Circus – Color Clownies

– Chciałam stworzyć młodym artystom cyrkowym możliwość pokazania się, zaprezentowania swoich umiejętności i talentów – zaznaczała Grażyna Chmielowicz, instruktorka grupy cyrkowej „Cudaki” z Dobrzenia Wielkiego, pomysłodawczyni i realizatorka festiwalu. – Ten Festiwal Sztuki Cyrkowej organizujemy już po raz 14. Tak właściwie w tym roku przypadłaby 15. edycja, ale z powodu pandemii koronawirusa raz musieliśmy zrezygnować z festiwalu. Przygotowania do „Magii Cyrku” trwają tak naprawdę przez cały rok. Pokazy, próby, ustalenia zajmują bardzo dużo czasu. Kończymy jeden festiwal i zaczynamy ćwiczenia do następnego. Liczy się jednak efekt końcowy występów. Ten, który widzą publiczność i jury.

Podczas trwania festiwalu artyści zaprezentowali różnorodne dziedziny cyrkowe: żonglerkę, akrobatykę parterową, ekwilibrystykę –  sztukę cyrkową polegającą na utrzymaniu balansu oraz inne nieskategoryzowane formy, takie jak np. manipulacja kijem, występy z hula hop czy diabolo.

– Aby wystąpić na festiwalowej scenie potrzeba talentu, motywacji i wytrwałości. Dzieci zazwyczaj już pod koniec lata zaczynają przygotowania do nowych numerów  – mówił Leonard Kokot, członek rady rodziców i pomocnik przy organizacji festiwalu. – Muszę przyznać, że w tym roku prawie do ostatniego momentu festiwal stał pod znakiem zapytania, ale ostatecznie udało nam się pokonać wszystkie bariery i zorganizować wydarzenie. Festiwal trwa dwa dni, ale w niedzielę odbywa się uroczysta gala, podczas której prezentują się już tylko najlepsi artyści, a także zaproszeni goście.

Festiwal „Magia Cyrku” został organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim oraz Grupę Cyrkową ,,Cudaki” z Dobrzenia Wielkiego.

Portal informacyjny i miesięcznik Opowiecie.info sprawował patronat medialny nad tym wydarzeniem.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.