W Kozubach w gminie Pokój, w Spóroku w gminie Kolonowskie i w Czeskiej Wsi w gminie Olszanka powstaną najbardziej wyczekiwane przez mieszkańców drogi. Natomiast w powiecie prudnickim rozbudowany zostanie system informatyczny. Umowy na dofinansowanie są już podpisane.

W tym roku urząd marszałkowski przeznaczył ponad 4 miliony 177 tysięcy złotych na dofinansowanie budowy i przebudowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a także na zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania do ewidencji gruntów. W grudniu ubiegłego roku gminy i powiaty złożyły 31 wniosków o dofinansowanie swoich inwestycji drogowych. Po wycofaniu kilku z nich i weryfikacji pozostałych zarząd województwa zadecydował o przyznaniu dotacji na 24 zadania związane z budową i przebudową dróg .  Za kwotę 4 034 tys. złotych powstanie ich ponad 22 km.

Barbara Zając, wójt gminy Pokój już od dawna szukała możliwości by sfinansować przebudowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Kozubach. 162 200 zł z urzędu marszałkowskiego przeznaczy właśnie na ten cel.

Burmistrz Kolonowskiego Norbert Kostoń przyznaje, że  droga budowana w Spóroku jest już właściwie gotowa. – Zamykamy pewien ciąg, jeszcze nie ma odbiorów, a droga jest już wybudowana. Dzięki podpisanej dziś umowie otrzymujemy dofinansowanie do tej inwestycji – mówi Norbert Kostoń.

Aneta Rabczewska, wójt gminy Olszanka, mówi o swojej inwestycji w Czeskiej Wsi. – Jest to około 800 metrów drogi, ale ważnych dla rolników. To jest już nasza piąta inwestycja w gminie realizowana w ramach funduszu ochrony gruntów rolnych. Mamy 10 miejscowości i naszym celem jest to, aby w każdej z nich była taka droga – podkreśla.

– Korzystamy kolejny raz z tych pieniędzy – mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – Są to bardzo potrzebne pieniądze. Dzięki temu będziemy mieć system informatyczny, z którego mogą korzystać też mieszkańcy – dodaje.

– Te pieniądze cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Poprawiamy infrastrukturę drogową na wsiach. Dziś podpisujemy kolejne umowy. W tym roku wszystkie z tych inwestycji powinny być zrealizowane – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Pieniądze na te dofinansowania pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Stanowią dochód województwa, ale trzeba je – obligatoryjnie – przeznaczać na cele wskazane w ustawie o ochronie gruntów rolnych – m.in. na drogi dojazdowe, rekultywację, zakup sprzętu informatycznego.

Od 1999 roku, czyli od chwili powstania samorządu województwa, z pieniędzy pochodzących z opłat za grunty rolne, udało się zbudować lub przebudować już ponad 500 km dróg dojazdowych do pól w całym regionie.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.