Bardzo skromna, ale jednocześnie niezwykle zaangażowana w promowanie kultury w lokalnej społeczności Marta Wosch została doceniona tytułem „Ambasador Kultury”. Statuetkę odebrała podczas sobotniej (14 stycznia) gali w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Gdy współprowadząca galę Anna Stawiarska wyczytała nazwisko laureatki, ta jakby nie dowierzała w to, co słyszy. Niewątpliwą skromność i nie dające się ukryć wzruszenie Marty Wosch ujrzało wtedy prawie stu obecnych w sali kinowej gości. To bardzo dobrze znana lokalnej społeczności członkini między innymi zespołu pieśni ludowej „Dobrzenianki”, która od wielu lat w czynie społecznym promuje w swojej okolicy szeroko pojętą kulturę, szczególnie tę lokalną i regionalną.

– Dziękuję kapitule konkursowej, zgłoszonych osób było pewnie wiele, a wybór był niełatwy. Nie spodziewałam się tego, byłam naprawdę zaskoczona. Lubię działać, ale nie lubię stawać w pierwszym rzędzie. Wolę robić swoje niż się lansować, a od lat pracuję społecznie dlatego, że to lubię – przyznała Marta Wosch. – Jestem w dojrzałym wieku, z czasem ubywa mi sił, ale wciąż pomagam. Uważam też, że każde pokolenie ma swój czas, a w młodszych ode mnie drzemie potencjał. Muszą tylko pamiętać o skromności i po prostu działać, nie przejmując się, że to czy tamto.

Podczas gali laureatka odebrała list gratulacyjny, kwiaty i statuetkę wykonaną przez Małgorzatę Wolnicką w pracowni plastycznej Gminnego Ośrodka Kultury. Nagrody wręczyli jej wicewójt Piotr Jonek, dyrektor ośrodka kultury Piotr Szafrański i jego zastępczyni Anna Stawiarska. Wśród upominków był też podarunek przekazany przez Samorząd Województwa Opolskiego. Choć do konkursu zgłoszono wiele osób, tytuł mógł trafić tylko do jednej. Marta Wosch dołączyła do Gabrieli Kollmann, która „Ambasadorem Kultury” została w zeszłym roku.

– Pani Marta Wosch urzekła kapitułę konkursową swoją szeroką działalnością kulturalną od pisania piosenek dla zespołu „Dobrzenianki”, poprzez angażowanie się w warsztaty dla dzieci na temat tradycji i zwyczajów, aż po dbałość o tutejsze stare kapliczki – podkreślał Piotr Szafrański, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. – „Ambasador Kultury” to tytuł przyznawany osobom zaangażowanym w promowanie kultury w lokalnej społeczności. Takich ludzi jest tutaj sporo, dzisiejsza gala była dopiero drugą, zatem jeszcze sporo przed nami.

Galę uświetniły występy artystów. Otworzył ją występ pary tanecznej z działającego w Gminnym Ośrodku Kultury zespołu Dance Team: Ewy Polesińskiej i Marcina Karpińskiego. Później natomiast koncert dał tercet wokalny Silesian Jazz Daughters. Wydarzenie było też okazją dla prowadzących ją Anny Stawiarskiej i Piotra Szafrańskiego do krótkiego podsumowania działań Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim w minionym roku.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.