Maturzyści zatańczyli jubileuszowego poloneza na opolskim rynku [GALERIA]

Poloneza pod opolskim ratuszem zatańczyło około 100 osób.   © Tomasz Chabior

Już dwudziesty raz maturzyści spotkali się pod ratuszem w Opolu, żeby wspólnie zatańczyć poloneza. Jak głosi przesąd: ten, kto to zrobi, dobrze zda maturę, a ta rozpocznie się 4 maja, czyli za niecałe dwa tygodnie.

Dotychczasowe edycje opolskiego Poloneza Maturzystów odbywały się zimą, równolegle z organizowanymi wtedy studniówkami. Tym razem jednak wydarzenie przesunięto na 21 kwietnia, a to z dwóch powodów: obowiązujących zimą pandemicznych obostrzeń oraz lutowego wybuchu wojny w Ukrainie. Z tej drugiej przyczyny uczestnicy tegorocznego wydarzenia zatańczyli z niebiesko-żółtymi wstążkami na ubraniach.

W jubileuszowej edycji imprezy udział wzięło około 100 maturzystów z opolskich szkół średnich. Poprowadził ich Zygmunt Babiak, aktor opolskiego Teatru Lalki i Aktora, który zatańczył z Miss Opola i Miss Polski 2017 – Kamilą Świerc. Wśród tańczących znaleźli się też: prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, prorektor ds. kształcenia i studentów UO prof. Izabella Pisarek oraz Marta Lisowska – III Wicemiss Polski Nastolatek 2020.

– Nie spodziewałam się, że przyjdzie tutaj tak dużo osób, było nieźle. Bardzo martwię się o swoją maturę, szczególnie z matematyki, ale jestem dobrze nastawiona, mam nadzieję, że odtańczenie poloneza pomoże mi na egzaminach. Co dalej? Może studia psychologiczne – mówiła Aliona Pietukhova z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I w Opolu.

Dwudziestego Poloneza Maturzystów na opolskim rynku zorganizowała miejscowa redakcja Gazety Wyborczej. Partnerami wydarzenia zostały Miasto Opole i Uniwersytet Opolski. Oprócz odtańczenia poloneza, na uczestników spotkania na rynku czekały też konkursy z nagrodami oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie.

– Mam nadzieję, że z takim humorem, z jakim właśnie zatańczyliśmy poloneza, wejdziemy również na maturę i dobrze ją zdamy. Bardzo mi się podobało, to fajna tradycja i cieszę się, że polonez wrócił do Opola. Mam nadzieję, że odbędzie się też za rok, ale już bez mojego udziału – śmiał się Bartosz Kostuś z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.

Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja egzaminem z języka polskiego, dzień później abiturienci napiszą matematykę. Z obu tych przedmiotów oraz z wybranego języka obcego muszą uzyskać co najmniej 30% punktów. Aby zdać maturę wymagane jest też przystąpienie do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Podobnie jak w latach 2020 i 2021: egzaminy ustne będą nieobowiązkowe. Będzie jednak można do nich przystąpić, co ważne szczególnie dla tych maturzystów, którzy startują na zagraniczną uczelnię wymagającą zaliczenia również części ustnej. Takie egzaminy odbywać się będą od 18 do 20 maja.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.