Nazwa akcji „POrozmawiajmy” nie porywa, ale treść i sens są ważne i trafione. A to najważniejsze. Politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli dziś jej ostatni etap na opolskim Cytrusku, by pojechać później do Krapkowic, Nysy, Starowic Dolnych oraz Namysłowa.

Od początku lipca przejechali busikiem (nie samolotem – co zaznaczała Katarzyna Lubnauer) 16 województw i ponad 100 miejscowości. Odbyli w nich setki bardzo cennych rozmów, które posłużą do tworzenia programu wyborczego – Wszędzie słyszeliśmy głos ludzi zmęczonych rozpętywanymi przez partię rządzącą i sam rząd wojenkami w Polsce, głos ludzi chcących merytorycznej kampanii – relacjonowała szefowa Nowoczesnej.

Barbara Nowacka zapowiadała obniżenie PIT i ZUS dla wszystkich pracujących, zrównanie płac kobiet i mężczyzn za tę samą prace, wprowadzenie głosowanie przez internet, zapewnienie darmowych leków osobom niepełnosprawnym, skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów i przywrócenie programu in vitro a także podwyżkę płac, gruntowne zmiany w ochronie zdrowia, zniesienie zakazu handlu w niedzielę, program ochrony klimatu, w tym wyeliminowanie węgla w energetyce do 2040 r. oraz wprowadzenie związków partnerskich.

Wszystkie te założenie znamy już z „Szóstki Schetyny”. Ale czy znamy rzeczywiście? Warto przypomnieć ten program, bo to pierwszy kompleksowy dokument, który można przeciwstawić populistycznym obietnicom PiS.

W punkcie 1. Wolność i demokracja zapowiadany jest Akt Odnowy Demokracji. Jednym zbiorem ustaw usunięty ma być cały śmietnik bezprawia, wszystko co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co niepraworządne. Prawo musi być jasne, równe dla wszystkich oraz musi gwarantować niezależność sądów i bezpieczeństwo wszystkich obywateli.
Obligatoryjne maja być referenda po zebraniu miliona podpisówMerytoryczna kampania ma sens. Wprowadzone będzie głosowanie przez internet oraz jawność decyzji kadrowych i finansowych państwa. .
Prawa kobiet mają stać się oczywistością. Wprowadzone zostaną związki partnerskie tak, by każdy mógł mieć dostęp do informacji o najbliższej mu osobie – dowiedzieć się w szpitalu o jej stanie zdrowia i móc po niej dziedziczyć.

Punkt 2. Wyższe płace
Państwo musi zacząć szanować człowieka, który pracuje. Dlatego, podwyższone zostaną pensje ludzi aktywnych zawodowo poprzez: niższy PIT i ZUS dla wszystkich pracujących oraz wsparcie dla zarabiających minimalną pensję w postaci premii miesięcznej wMerytoryczna kampania ma sens wysokości 600zł. Konieczne jest inwestowanie w młodych ludzi. Ma temu służyćy specjalny pakiet startowy wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej. Wyrównane maja być płace kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.
Likwidowane bedą bariery w gospodarce, tak, by ludzie mogli więcej zaraniać.
Zniesiony zostanie absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzone maja być ramy, w których i pracodawca, i pracownik będą zadowoleni.

3. Europejska Ochrona Zdrowia
Doprowadzenie do sytuacji, w której termin oczekiwania do specjalisty będzie nie dłuższy niż 21 dni a oczekiwanie na przyjęcie w SOR nie było dłuższe niż 60 minut – po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach, diagnozie i decyzji lekarskiej.
Wprowadzenie program do walki z rakiem według europejskich standardów. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej.
Wczesna diagnoza decyduje o powodzeniu leczenia – dlategoMerytoryczna kampania ma sens wprowadzony będzie pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania dla każdego kto przekroczy 50 lat. Takie badania będą powtarzane co pięć lat.
Zapewnienie Polkom pełnej dostępności do badań prenatalnych, opieki okołoporodowej na najwyższym europejskim poziomie oraz bezwarunkową możliwość znieczulenia przy porodzie.
Także przywrócenie i rozszerzenie programu in vitro oraz wprowadzenie powszechnego i pełnego kalendarza szczepień. Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre.
Wprowadzony będzie pakiet dla osób z niepełnosprawnościami, czyli między innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku i darmowe leki i wyroby medyczne. Zealizowane zostana postulaty opiekunów osób niepełnosprawnych.

4. Program dla Seniorów to wprowadzenie 13 emerytury na stałe. Budowane będą centra rehabilitacji, domy dziennego pobytu i domy opieki. W całej Polsce dostępny będzie program dla seniora, który wMerytoryczna kampania ma sens Poznaniu wprowadził prezydent Jacek Jaśkowiak. To pomoże seniorom w codziennych sprawach, zapewniając darmową pomoc przy drobnych domowych naprawach, darmową taksówkę do przychodni, mycie okien czy zabiegi kosmetyczne.

Punkt 5. Przyjazna szkoła, to uzdrowienie oświaty polegające na sprzątaniu i uspokojeniu sytuacji po poprzednikach. Nauczyciele otrzymają obiecane podwyżki 1000 zł i więcej autonomii, Merytoryczna kampania ma senswyrównanie szans młodzieży wiejskiej z miejską, pozwalając samorządowcom elastycznie kształtować sieć szkół, tak, by mogły powstać kameralne placówki na wsi z klasami 1-3 i dobrze wyposażone zbiorcze szkoły w większych miejscowościach.

Wreszcie 6.: Czyste powietrze i woda
W ciągu ośmiu lat zredukowanie zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Służyć temu będzie nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki. Do 2030 r. roku wyeliminowany zostanie węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. – w energetyce.Merytoryczna kampania ma sens
Obowiązywać będzie absolutny zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczenie zużycie plastiku.
Wdrożony będzie program małej i średniej retencji rzek na terenach wiejskich i leśnych, zwiększając przy okazji walory turystyczne tych gmin. Program „dzika rzeka”, uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki. Zatrzymaniu wody służy też zalesianie. Dzięki projektowi Zielona Polska drzewa pojawią się na nieużytkach rolnych, ale też w miastach i mniejszych miejscowościach.

Merytoryczna kampania ma sens

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.