Piknik skierowany głównie do uchodźców z Ukrainy, ale i do reprezentantów innych nacji, w tym do Polaków, odbył się w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. Celem sobotniego (2.09) wydarzenia była integracja tych społeczności w pięknym otoczeniu miejscowego skansenu.

Dmuchańce, bańki mydlane, malowanie twarzy, gry integracyjne dla dzieci i plecenie warkoczy to tylko niektóre atrakcje, które czekały na uczestników pikniku. Można też było zagrać w planszówki z różnych stron świata, dołączyć do warsztatów pisma japońskiego i gry na bębnach, czy też stworzyć własne origami lub pszczelą ramkę.

@opowiecie.info Piknik skierowany głównie do uchodźców z Ukrainy, ale i do reprezentantów innych nacji, w tym do Polaków, odbył się w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. Celem sobotniego (2.09) wydarzenia była integracja tych społeczności w pięknym otoczeniu miejscowego skansenu. #OpolskieGościnne #CentrumIntegracjiCudzoziemców #WojewódzkiUrządPracy #CIC #WUP #Ukraina #Ukraine #Opole #MuzeumWsiOpolskiej ♬ Acoustic Folk Instrumental – Yunusta

Każdy mógł też spróbować dań pochodzących z sześciu kuchni narodowych: polskiej, ukraińskiej, azjatyckiej, indyjskiej, meksykańskiej i gruzińskiej. Poza tym w Muzeum Wsi Opolskiej stanęły: dentobus, stanowisko programu Profilaktyka 40+ i stanowisko informacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwe było także wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

– Takie wydarzenie to dla obcokrajowców przyjeżdżających do Opola wspaniała okazja, by zaprezentować swoje talenty kulinarne i przysmaki z całego świata. Promuję dziś kuchnię indyjską, razem z zespołem robimy samosę. To indyjskie pierożki z ziemniakami, kolendrą, groszkiem i przyprawami – mówił Chirag Machhi z Indii. – Centrum Integracji Cudzoziemców, które organizuje Opolskie Gościnne, to instytucja, z którą świetnie się współpracuje. Bywałem już w wielu urzędach i stwierdzam, że w CIC jest najlepsza komunikacja. Pracuję nie tylko jako właściciel restauracji, ale też inżynier, więc mam w Opolu wielu przyjaciół z różnych środowisk. Jestem tu już od 7 lat, to mój drugi dom.

Bogaty program artystyczny

Poza wymienionymi już atrakcjami, na uczestników wydarzenia czekały też występy artystów. Na scenie w bierkowickim skansenie pojawili się: Jędrzej Skiba z zespołem (finalista The Voice of Poland), Kamil Kilian (uczestnik The Voice Kids Poland), zespół Akces z Ozimka, Ethnica-Art, zespół Pieśni i Tańca Opole, Mażoretki Prószków, zespół Opolanie, Alimah Opole, Opole Youth Choir, Yullia Psiuk, Salsa Fuerte Opole i Studio Działań Kreatywnych w Opolu.

Piknik Opolskie Gościnne zorganizowały Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu i Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Impreza zyskała ponadto patronat honorowy Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, a portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info objął ją patronatem medialnym.

– Bardzo fajna inicjatywa, dzięki której spotykają się przedstawiciele wielu różnych kultur. Takie właśnie jest Opole: różnorodne. Byliśmy tu już rok temu, na pierwszej edycji wydarzenia, i cieszymy się, że organizatorzy kontynuują to, co wówczas zaczęli – podkreślała Mariia Skrypnik z Ukrainy, która w Opolu mieszka już 10 lat. – Regularnie korzystam z Centrum Integracji Cudzoziemców. Dzięki temu mam możliwość choćby przetłumaczenia dokumentacji, dofinansowania obozów dla dziecka i uczestnictwa w takich wydarzeniach kulturalnych, jak to.

Podsumowanie półtorarocznej pracy

Opolskie Gościnne było znakomitą okazją, by spuentować pierwsze miesiące działania Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu (CIC), które znajduje się przy ul. Damrota 7 w Opolu . To jeden z wydziałów Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, który początkowo tworzono na czas pokoju – dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.

Wojenne realia sprawiły jednak, że jeszcze przed otwarciem centrum dostosowano także do potrzeb uchodźców z Ukrainy. CIC działa dokładnie od 10 marca 2022 roku i korzystają z niego między innymi obywatele: Ukrainy, Białorusi, Zimbabwe, Konga, Gruzji, Indii czy Turcji. Oferta centrum jest darmowa i obejmuje chociażby pomoc prawną, naukę czy wsparcie w znalezieniu zatrudnienia na polskim rynku pracy.

– Oferujemy kursy języka polskiego, w tym języka branżowego, na przykład medycznego. Prowadzimy też zajęcia adaptacyjne dla dorosłych i młodzieży, ich tematyka to funkcjonowanie urzędów i prawo, ale nie tylko – informowała Anna Rawska, kierowniczka CIC. – To również zwiedzanie regionu, jego atrakcji turystycznych i zabytków. Każdy też może skorzystać z pomocy psychologów mówiących po angielsku, ukraińsku i rosyjsku. Dużym zainteresowaniem cieszy się ponadto wsparcie prawników i tłumaczy przysięgłych. Wdrożyliśmy też doradztwo zawodowe, a w październiku uruchomimy szkolenia zawodowe i pośrednictwo pracy.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.