Chętni z Chróścic, Dobrzenia Wielkiego i Małego oraz Borek i Czarnowąsów (Opole) włączyli się do sprzątania nadbrzeży rzeki w ramach Akcji Czysta Odra. W ten sposób rozpoczęli majówkę ekologicznie i integracyjnie. 

W środę 1 maja o godz. 10:00 odbyło się sprzątanie nadbrzeży Odry w kilku lokalizacjach: Chróścicach (Kąty), Dobrzeniu Wielkim (Odra Ślum), Dobrzeniu Małym (Przystań Kajakowa Kocybek), Borkach (Przystań kajakowa) i Czarnowąsach (przy ujściu Małej Panwi). Wszyscy, którzy zaangażowali się w tę środowiskową inicjatywę, dostali worki na śmieci i rękawice do sprzątania.

– Warto tutaj przyjść i zrobić coś dla przyrody. Rzeka jest zaśmiecana non stop, a uważam, że takie akcje powinny być organizowane cyklicznie, przynajmniej raz na kwartał – mówił Leonard Kokot, uczestnik akcji, członek Stowarzyszenia Sołectwo Dobrzeń Wielki. – Mieszkając tutaj, widzę, jak bardzo zaśmiecana jest rzeka i jej okolice. Często bywam nad Odrą i pozostawione tutaj śmieci spływają do rzeki. Jest to smutne, dlatego myślę, że można by częściej powtarzać takie przedsięwzięcia.

@opowiecie.info W gminie Dobrzeń Wielki, Borkach i Czarnowąsach (Opole) odbyła się Akcja Czystej Odry. Inicjatywa wspiera wspólne dbanie o środowisko i pokazuje, że każdy może troszczyć się o naszą planetę. 🌍💧 #ekologia #eko #sprzatanie #natura #odra #dbamosrodowisko #gminadobrzeńwielki #opole ♬ Lets Take a Trip – Lynne Publishing

Akcja Czysta Odra wpiera troskę o naszą planetę i lokalne okolice. Sprzątając nadbrzeża rzeki, uczestnicy pokazali mobilizację do wspólnych ekologicznych działań. Na koniec, na Odrze Ślum w Dobrzeniu Wielkim, odbyło się podsumowujące ognisko dla wszystkich uczestników sprzątania.

– Jesteśmy tutaj i sprzątamy swój kawałek świata. Ta inicjatywa jest dla nas, dla naszej lokalnej społeczności, ale poza tym jest to też budowanie świadomości, że każdy najmniejszy czyn w stronę środowiska się liczy – mówiły Alicja Bobowska i Ania Kwosek, uczestniczki akcji z Biblioteki Publicznej GOK w Dobrzeniu Wielkim. – Znaczenie ma to, czy podniesiemy tę chociażby jedną plastikową butelkę, czy nie, bo przez to zawsze mniej odpadów ląduje w rzece, a tym samym w morzu.

Akcja Czysta Odra odbywa się nie tylko po to, by sprzątać okolice rzeki – choć to też jest bardzo ważne – ale również po to, by pokazać, jak istotne jest dbanie o środowisko i zwiększanie świadomości ludzi na temat troski o nasze otoczenie. A dodatkowo, takie inicjatywy integrują mieszkańców i sprzyjają dobrej zabawie.

fot. Milena Skóra 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.