Miroslav Klose przyjechał do Chrząstowic. Spotkał się z młodymi piłkarzami [ZDJĘCIA]

© Tomasz Chabior

Miroslav Klose odwiedził w Chrząstowicach młodych piłkarzy z niemieckojęzycznych szkółek piłkarskich „Miro Deutsche Fußballschule”. W środowym spotkaniu z napastnikiem wzięło udział ponad tysiąc osób.

„Miro” wygłosił do obecnych w hali dzieci, rodziców i gości przemówienie w języku polskim. Powiedział, że miło mu być w miejscu, gdzie powstała sieć szkółek pod jego patronatem. Podkreślał także, że w grze w piłkę nożną oraz dążeniu do osiągnięcia sportowych celów najważniejsze są radość, pasja i dyscyplina. Zapytany o to, co czuje się unosząc do góry puchar mistrzów świata, odpowiedział, że to fantastyczne przeżycie, którego życzy każdemu z obecnych w hali młodych zawodników.

Po przemówieniu do hali wprowadzono wielki tort w kształcie boiska, którym częstowano obecnych na imprezie gości oraz dzieci. Po wszystkim Klose pozował do zdjęć z grupami należącymi do sieci szkółek „Miro Deutsche Fußballschule”.

Zanim były piłkarz przyjechał do chrząstowickiej hali widowiskowo-sportowej, odebrał w opolskim ratuszu tytuł Honorowego Obywatela Opola. Było to dla niego pierwsze tego typu wyróżnienie. – Taki tytuł to dla mnie zaszczyt. Należy pamiętać, skąd się pochodzi. Moi rodzice wiele razy opowiadali mi o Opolu. Ostatni raz byłem tutaj cztery lata temu i od tego czasu wiele się zmieniło. Na pewno jeszcze tutaj przyjadę – mówił.

„Miro Deutsche Fußballschule” – piłka nożna w niemieckim stylu

Projekt „Miro Deutsche Fußballschule” w 2015 roku zapoczątkowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN). Pomysł zrodził się po Mistrzostwach Świata w 2014 roku. To właśnie podczas imprezy w Brazylii Klose zdobył swoją szesnastą bramkę i stał się zawodnikiem, który w historii mundiali trafił ich najwięcej.

Dziś do sieci niemieckojęzycznych szkółek „Miro Deutsche Fußballschule” należy około 500 dzieci z 13 oddziałów, w których skład wchodzą aż 34 grupy. Zawodnicy mają od 4 do 12 lat. Treningi prowadzą licencjonowani trenerzy piłki nożnej znający język niemiecki, którzy wzorują się na materiałach szkoleniowych Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB).

Miroslav Klose – legenda mundialu

Grał w Bayernie Monachium, 1. FC Kaiserslautern, Werderze Brema i Lazio Rzym. Zasłynął jednak głównie ze swoich występów w reprezentacji Niemiec. To właśnie w barwach naszych zachodnich sąsiadów Klose został rekordzistą w liczbie strzelonych podczas mistrzostw świata bramek. Zdobył ich szesnaście, a ostatni raz podczas mundialu gola zdobył w półfinale mistrzostw w Brazylii, gdy Niemcy pokonali gospodarzy aż 7:1.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.