14 marca o godzinie 10:00 oficjalnie zostanie udostępniony do zwiedzania Staw Nowokuźnicki w gminie Prószków. Uwaga: po raz pierwszy z wieżą widokową.

Dziś jest jeszcze zamarznięty, ale wszystko już przygotowano. Nowiutka drewniana kładka, pomosty, punkty widokowe, ławeczki, stoliki i przede wszystkim wieża widokowa, której bardzo tu brakowało. Ten najstarszy chyba na Śląsku rezerwat przyrody o powierzchni prawie 30 hektarów słynie głównie z kotewki orzecha wodnego.

W skład rezerwatu oprócz stawu wchodzi również jego bezpośrednie otoczenie – szeroki pas podmokłych łąk porosłych wierzbiną i olsami.

Na terenie rezerwatu oprócz kotewki orzecha wodnego notowanych jest wiele gatunków rzadkich roślin wodnych, w tym: grzybienie białe, grążele żółte, salwinia pływająca, pływacz drobny i zwyczajny. Teren rezerwatu to także rejon występowania bogatej awifauny wodno-błotnej. W sumie obserwowano tutaj 135 gatunków ptaków, w tym gatunki rzadkie w skali kraju i regionu – m.in. bocian czarny, bąk, baczek kobuz i remiz.

Wymiana drewnianej infrastruktury kosztowała gminę Prószków jedynie 300 tysięcy złotych. Reszta pozyskana została z programów unijnych.

Tym, którzy nigdy nad stawem nie byli, serdecznie polecamy. Stałych bywalców tego niezwykle uroczego zakątka położonego zaledwie kilka kilometrów od Opola informujemy, że po dość długim okresie niedostępności staw znów zaprasza.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.