Jak brzmi drozd śpiewak, gil czy kos? Jaka nauka bada życie ptaków, czy ptaki są stałocieplne a może zmiennocieplne? Te i inne pytania zadawali uczniowie z PSP nr 8 w Opolu przechodniom z okazji Światowego Dnia Ptaków.

To już 80 sonda uliczna, którą przeprowadzili uczniowie z koła dziennikarskiego „Ósemeczka” w PSP nr 8 w Opolu.

– Młodzi dziennikarze zadawali opolanom wiele pytań, m.in. jaki ptak jest najmniejszy, a jaki największy czy które ptaki nie latają. Z odpowiedziami było różnie, ale każdy wiedział, że nauką o ptakach jest ornitologia – śmieje się Żaneta Nowak, opiekun koła.

Dziennikarze z „Ósemeczki” przepytali około dziesięciu przechodniów, szkoląc swój warsztat. Można ich było spotkać na ulicy Wrocławskiej i Spychalskiego.

– Uczniowie mają z tych sond ogromną radość. Przeżywają je, zdają relacje w domach. Żyją tym potem całe popołudnie i wieczór – relacjonuje nauczycielka PSP nr 8. – Opolanie nie zawsze mają czas na wywiad, ale zawsze zatrzymani przez nas ludzie uśmiechają się choć na ułamek sekundy. I z pewnością polepszamy im humor naszą akcją.

Jak się okazuje, na sondę wybierają się średnio raz w tygodniu w godzinach popołudniowych.  Już w czwartek 8 października będą pytać mieszkańców o Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day), święto obchodzone od 2000 roku w drugi czwartek października.

W zajęciach koło dziennikarskiego biorą udział uczniowie od klasy drugiej do szóstej. Więcej o działaniach koła czytaj na uczniowskim blogu TUTAJ.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.