– Ci młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w naszych warsztatach chcą zmieniać świat. To jest młodzież niesłychanie kreatywna i zaangażowana – tak o uczestnikach warsztatów fotograficznych i filmowych dla młodzieży mówił Marcin Jamkowski, dziennikarz, fotograf i filmowiec, były redaktor naczelny National Geographic Polska. Celem projektu „To MY tworzymy Świat” jest m.in. rozpowszechnianie stworzonych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz czwarty we współpracy z Canon Polska zorganizowała warsztaty fotograficzne i filmowe dla młodzieży „To MY tworzymy świat”. Podczas czterodniowych warsztatów młodzi pasjonaci fotografii pod okiem doświadczonych fotografów i filmowców uczyli się sztuki tworzenia zdjęć i filmów oraz wrażliwości na problemy współczesnego świata.

–  Bardzo polubiliśmy Opole i dlatego chętnie przyjechaliśmy tu po raz kolejny – opowiada Piotr Małecki, niezależny fotograf prasowy, reżyser, operator i producent filmów dokumentalnych. – Ta edycja różni się od wcześniejszych długością trwania warsztatów. Wcześniejsze edycje były jedno, dwudniowe. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć formułę, tak żeby młodzież miała czas na wykonanie zadanej pracy pomiędzy dwiema naszymi wizytami.

Podczas warsztatów, młodzież szlifowała warsztat fotograficzny i filmowy, m.in. podczas plenerów fotograficznych w Cementowni Opole i Teatrze Ekostudio.

– Najpierw robimy burze mózgów na temat pomysłów. Zastawiamy się o czym warto opowiedzieć. Staramy się, żeby te nasze pomysły były związane z celami zrównoważonego rozwoju, które zostały nakreślone przez ONZ – mówił Piotr Małecki. – Tymi celami są takie kwestie, jak np. koniec głodu, równość społeczna, czy walka ze zmianami klimatycznymi. Chodzi o to, żeby uwrażliwić młodzież na te problemy. Żeby chcieli zmieniać świat, właśnie za pomocą fotografii czy filmu. Żeby pokazać, że każdy z nas może mieć wpływ na to, co dzieje się z naszym światem i żeby pokazać, że poprzez fotografię i film możemy dużo zrobić.

„To jest pokolenie zmieniaczy świata”

Jak mówi Marcin Jamkowski, uczestnicy warsztatów wykazali się niesłychaną kreatywnością. – Nie tylko świetnie przyswoili sobie materiał, który im przekazaliśmy, ale też wykazali się ogromną pomysłowością i ogromnym poświęceniem – zapewnia. – Ci młodzi ludzie są kompletnym przeciwieństwem lansowanego obecnie stereotypu młodzieży jako apatycznej, szarej, niczym nie zainteresowanej. Nieprawda. Młodzież, która trafiła na nasze warsztaty jest kreatywna i zaangażowana. To jest taka młodzież, która chce zmieniać świat, która chce opowiadać o tym świecie i która ma pomysły i na jedno i na drugie.

– Ta młodzież jest bardzo wrażliwa i bardzo świadoma, doskonale wie, co należałoby zrobić, żeby zrealizować cele zrównoważonego rozwoju – dodaje Jamkowski. – Oni mają absolutną świadomość, jeśli chodzi o równouprawnienie, równość płci, ochronę środowiska, te wszystkie kwestie, które są celami zrównoważonego rozwoju. Myślę, że to jest pokolenie zmieniaczy świata. Pokolenie które zastało świat już troszkę zepsuty i ma świadomość, że ten świat można naprawić, trzeba go naprawić i warto go naprawić.

– Prowadzący warsztaty są bardzo profesjonalni, wiedzą co robią i wiedzą co chcą nam przekazać – opowiadał Dawid, jeden z uczestników warsztatów. – Starają się za pomocą zdjęć pokazywać nam różne cykle fotografowania i opowiedzieć o każdej fotografii. Mocno skupiają się na fotografii artystycznej, emocjonalnej. Fotografie, które są nam tu pokazywane naprawdę robią wrażenie. Chciałem poznać inne spojrzenie na fotografię niż moje i się nie zawiodłem.

Pokłosiem warsztatów jest też film

– Na potrzeby tego filmu zaprojektowaliśmy sprzęt do przenoszenia się w czasie i kostiumy z przyszłości, a nawet broń z przyszłości – opowiada Marcin Jamkowski. – I, co najważniejsze, mamy bardzo ważną refleksję. Mianowicie ci bohaterowie przybywający z przyszłości patrzą na naszą współczesną ziemią i zachwycają się jak tu pięknie. „Macie wodę, macie rośliny, zwierzęta i czyste powietrze. Nie zmarnujcie tego” – mówią. To jest taki przekaz, który młodzi ludzie wymyślili i opowiedzieli do niego całą historię. My pomagaliśmy im zrealizować ten scenariusz, podpowiadaliśmy rozwiązania realizacyjne, scenograficzne. Natomiast to jest absolutnie pomysł i praca naszych uczestników. Muszę przyznać, że zarówno sam pomysł, jak i ogromne zaangażowanie w wykonanie, niesłychanie mnie zaskoczyło

– Wzięłam udział w warsztatach, żeby zobaczyć inny pogląd na fotografię, poznać punkt widzenia innych fotografów – mówi Natalia, reżyserka filmu. – Ogromnie się cieszę, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach i tyle się nauczyć. Część uczestników chodzi do szkół fotograficznych, ale tu mogliśmy nauczyć się rzeczy, których program w szkole nie obejmuje.

Filmy i prace uczestników warsztatów będą prezentowane za pośrednictwem strony i profilu na FB Galerii Sztuki Współczesnej. W przyszłym roku przewidziana jest też wystawa fotograficzna. Do 23 września na placu przed Solarisem w Opolu można oglądać zdjęcia z poprzedniej edycji warsztatów.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała warsztaty „To MY tworzymy świat” we współpracy z firmą Canon Polska.

Piotr Małecki (ambasador) – niezależny fotograf prasowy, reżyser, operator i producent filmów dokumentalnych. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracował dla The New York Times, Financial Times, Stern, Der Spiegel, Wall Street Journal, The Guardian, Politiken, De Volkskrant, Newsweek i wielu innych.

 Marcin Jamkowski – Dziennikarz, filmowiec i fotograf specjalizujący się w wyprawach, tematyce popularnonaukowej i eksploracyjnej. Były redaktor naczelny National Geographic Polska, a także szef międzynarodowej wyprawy nurkowej National Geographic do wraku bałtyckiego statku „Steuben”. W latach 2009-2010 jako stypendysta fundacji Knighta studiował na MIT i Harvardzie.

Fot. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze