Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) realizuje kampanię informacyjną, zachęcającą zarówno do udziału w spisie jak i do deklarowania narodowości niemieckiej i języka niemieckiego.

Trwa Narodowy Spis Powszechny, w którym każdy mieszkaniec Polski musi się spisać. Organizacje Mniejszości Niemieckiej prowadzą kampanię zachęcającą do udziału w Spisie. Jednym z działań są spoty, które swoim przekazem intrygują, a jednocześnie pokazują co może stracić województwo opolskie, gdy zabraknie społecznościMniejszość Niemiecka: z dumą deklarujmy swoją narodowość. Niech nas nie zabraknie w Spisie Powszechnym! Mniejszości Niemieckiej.

Według ostatniego Spisu Powszechnego z 2011 r. liczba osób deklarujących przynależność do mniejszości niemieckiej w województwie opolskim to: 78.595 osób. Dla mniejszości niemieckiej ten spis jest ważny, bo od jego wyników zależy, ile pieniędzy dostanie region, miasto, gmina, ile pieniędzy polskie państwo wyda na dotowanie ich kultury, czy też na dwujęzyczne oznakowanie miejscowości, w których żyją.

Narodowy Spis Powszechny zakłada na w początkowym etapie samospis metodą internetową przez stronę spis.gov.pl. Już 4 maja 2021 swoją pracę rozpoczynają rachmistrze spisowi, którzy mogą zadzwonić lub przyjść do mieszkańców. Dlatego też Mniejszość Niemiecka zachęca, by nie czekać na rachmistrzów i do 3 maja spisać się drogą internetową. Jednocześnie zaapelowano do rachmistrzów, by na terenach zamieszkiwanych przez tę mniejszość, zwrócić szczególną uwagę na prawie intymne pytania, jakimi są pytania o narodowość.

Kampania TSKN zakłada  działania w internecie: upowszechnianie infografik czy memów przygotowanych przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Internet to nie wszystko, dlatego o spisie informują bilbordy np. w Lędzinach, czy przy krajowej drodze numer 45 na wysokości Większyc i Źlinic. Lokalni liderzy kół DFK rozwiesili plakaty informujące o możliwości podania narodowości niemieckiej w spisie czy też przekazali w sumie 20 000 pakietów informacyjnych do rodzin społeczności Mniejszości Niemieckiej. Ponadto Koła DFK pomagają spisywać się zapraszając na specjalnie przygotowane dyżury, czy też pomagając spisać się chodząc od domu do domu.

– Wszyscy mamy obowiązek spisania się – mówi przewodniczący TSKN, Rafał Bartek. -Dlatego nie powinniśmy obawiać się deklarowania narodowości niemieckiej w spisie powszechnym. To nasz przywilej i powinniśmy z niego korzystać i tym bardziej manifestować. GUS wielokrotnie zapewniał nas o anonimowości danych, utwierdza w tym ulotka przygotowana przez Urząd Statystyczny w Opolu wraz pełnomocnikiem ds. wielokulturowości – Markiem Wittkiem. Ten region jest wielokulturowy, a nasza obecność, obecność społeczności Mniejszości Niemieckiej, jest jego bogactwem. Apeluję! Spiszmy się jako Niemcy, nie pozwólmy by nas zabrakło w Spisie Powszechnym.”

Mniejszość Niemiecka: z dumą deklarujmy swoją narodowość. Niech nas nie zabraknie w Spisie Powszechnym!

Kampania informacyjna realizowana jest w ramach projektu: „Mniejszość Niemiecka bierze udział w Spisie Powszechnym” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Federalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Mniejszość Niemiecka: z dumą deklarujmy swoją narodowość. Niech nas nie zabraknie w Spisie Powszechnym!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

  1. Jou jus je po, i tak jak ostatnio deklaruja:
    NARODOWOŚĆ ŚLĄSKA I JĘZYK ŚLĄSKI!!!
    Zresto jak wiela moich kumpli w okolicy, do tego tes zachyncou tyn bild co je po ślońsku san na wiyrchu.
    Jakby ftoś miou problym ze podaniy ślonskej narodowości, to blank einfach, trza yno kliknonć opcja inna i dopisać śląska.
    My san łonacymy besto ślonsko goudka promujymy. 😉

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.