Można było zapoznać się z ofertą turystyczną, zwiedzić zamek, wejść na jego wieże, wysłuchać opowiadań podróżników oraz koncertów. Za nami pierwsze Międzynarodowe Targi Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego Wieże Osobliwości. Wydarzenie odbywało się w weekend 8-9 czerwca na błoniach pałacu w Mosznej.

– Naszym głównym celem było przedstawienie wspaniałej oferty zamków i terenów historycznych w jednym miejscu. Wielu wystawców biorących udział w targach to nasi partnerzy, z którymi współpracujemy na co dzień przy realizacji przeróżnych projektów oraz przedsięwzięć. To między innymi zamek Czocha, Krasiczyn, pałac Witaszyce, szlak opolskich zamków i pałaców pod przewodnictwem zamku w Niemodlinie, czy też zamek Kliczków – mówi Tomasz Ganczarek, prezes spółki Moszna Zamek.

– Pomysł okazał się trafiony. Odwiedziło nas mnóstwo ludzi. Pewnie nie bez znaczenia jest fakt, że zbliżają się wakacje. Zarówno nasi mieszkańcy, jak i goście mogli się zapoznać z bogatą ofertą turystyczną Opolszczyzny oraz naszych czeskich sąsiadów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z podróżnikami, którzy opowiadali o swoich wojażach i udzielali rad, w jaki sposób przygotować się do podróży w kraje egzotyczne, a także wystąpienia naukowców zajmujących się turystyką zdrowotną i archeologiczną – dodaje Jakub Jędrzejak, współorganizator targów.

W imprezie wzięło udział dwudziestu wystawców.

– Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała ofertę dla turystów, którzy poszukują inspiracji do spędzenia weekendu czy dłuższego urlopu na Opolszczyźnie. Mamy propozycje zarówno dla mieszkańców regionu, jak i osób spoza naszego województwa. Opowiadamy, co zwiedzać, gdzie zjeść, gdzie spać, jakie atrakcje czekają na odwiedzających. Zwykle ten czas wolny ludzie chcą spędzić u nas aktywnie, więc największą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju trasy rowerowe, piesze i kajakowe oraz kulinaria. Mamy mapki, przewodniki, ulotki i wiele ciekawych gadżetów – opowiada Natalia Ciępka – W naszym regionie nie brakuje pięknych i wartych odwiedzenia miejsc. Taką wizytówką jest zamek w Mosznej, ale cały szlak zamków i pałaców jest ciekawy. Samo Opole oferuje wiele atrakcji. Polecamy też szlak kulinarny – Opolski Bifej, pogranicze polsko-czeskie oraz Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

Podczas targów odbył się pokaz mody historycznej oraz wystawa zabytkowych rowerów. Można było odwiedzić zagrodę z aplakami, a dla najmłodszych przygotowano strefę zabaw i konkursów sprawnościowych, stanowiska do malowania oraz dmuchańce. Chętni mogli skorzystać z przejazdu stylową bryczką. Była też okazja, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z postaciami przebranymi w stroje z epoki baroku. Targi obfitowały w stanowiska gastronomiczne, które oferowały degustację lokalnych przysmaków.

Dwudniowe przedsięwzięcie zakończył występ Natalii Zastępy, finalistki „The Voice Kids” (2018) i „The Voice of Poland” (2018) oraz zwyciężczyni konkursu Premiery na 58. KFPP w Opolu (2021).

Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję targów w przyszłym roku.

Międzynarodowe Targi Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego „Wieże Osobliwości” odbyły się pod patronatem medialnym portalu Opowiecie.into.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.