Na boisku w Kup odbył się wyjątkowy piknik – na rzecz rodzin i rodzicielstwa zastępczego, który miał zwrócić uwagę na problem braku rodzin zastępczych. W sobotę (8 czerwca) na miejscu czekało mnóstwo atrakcji, konkursów i kolorowych zabaw. 

– Taki piknik jak dzisiaj, realizujemy już od kilku lat, właściwie od 2016 roku. Jest on także naturalną kontynuacją tego, co wcześniej zostało zapoczątkowane przez nasz ośrodek adopcyjny, kiedy jeszcze nie był on nawet w strukturach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. Historia tego pikniku skupiała głównie rodziny zastępcze i współpracujące z ośrodkiem rodziny adopcyjne, a teraz kontynuujemy to wydarzenie z naciskiem na rozwój rodzinnej pieczy zastępczej – mówiła Agnieszka Gabruk, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. Tę formę rozwinęliśmy także o promocję rodzicielstwa zastępczego rodzinnego. Chcemy pokazać, że w przypadku gdy małżeństwa czy pary nie mogą posiadać dzieci, mogą stać się rodzicami zastępczymi bądź przysposobić dziecko, czyli adoptować. 

Piknik rozpoczął się o godz. 13:00, a niedługo potem nastąpiło powitanie wszystkich zaproszonych uczestników i gości. Na miejscu czekało już wiele kolorowych atrakcji, m.in.: dmuchańce, stoiska z warsztatami artystycznymi i malowaniem twarzy czy zabawy z animatorem. Oprócz tego kreatywne konkursy muzyczne, sportowe i edukacyjne, a także bogato wyposażona strefa gastronomiczna.

@opowiecie.info Na boisku w Kup odbył się piknik na rzecz rodzin i rodzicielstwa zastępczego. Czekało mnóstwo atrakcji i ciekawych zabaw dla dzieci. 🫶🎀🎉 #rodzina #rodzinazastępcza #rodzinka #zabawa #pieczazastępcza #dzieciństwo #gminadobrzeńwielki ♬ dźwięk oryginalny – opowiecie.info

– Obserwujemy, że nie ma zbyt wielu chętnych do bycia rodziną zastępczą, dlatego też promujemy to rodzicielstwo zastępcze rodzinne. Żyjemy w dosyć niepewnych czasach i rzeczywiście widzimy dużo niższe zainteresowanie niż chociażby parę lat temu. Nie mniej jednak nie poddajemy się i staramy się o tym mówić, bo potrzeby mamy duże  – kontynuowała Agnieszka Gabruk. – Pod opieką pieczy zastępczej znajduje się około 2000 dzieci, z tego około 450 dzieci ciągle przybywa w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej, a jesteśmy w dobie tzw. deinstytucjonalizacji usług społecznych. Oznacza to, że musimy odchodzić od form instytucjonalnych, jakimi są domy dziecka, na rzecz form rodzinnych, czyli rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Oczywiście chodzi nam głównie o rodziny zastępcze zawodowe, których w województwie jest najmniej. W tej chwili mamy 45  takich rodzin i 26 rodzinnych domów dziecka.

Piknik miał na celu integrację dzieci i dorosłych, ale też środowiska pieczy zastępczej, a hasło: „W rodzinie jest siła” podkreślało pozytywny przekaz całego przedsięwzięcia. Oprócz rodzin naturalnych i zastępczych na wydarzenie przybyły też dzieci z domów dziecka. Piknik odbył się zaś w ramach projektu „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej etap II”.

– Jesteśmy tutaj drugi raz i muszę powiedzieć, że w wielką przyjemnością uczestniczymy w takim pikniku, mimo że reprezentujemy instytucjonalną pieczę zastępczą – mówiła Agnieszka Klein, Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Głubczycach. – Atmosfera jest niepowtarzalna, dzieci przeszczęśliwe, a co jest piękniejszego niż uśmiech i radość na twarzy dziecka. Dziękujemy p. Agnieszce Gabruk za zaproszenie i organizację, bo naprawdę dzieje się tutaj wiele dobra. 

fot. Milena Skóra 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.