– W tym tygodniu w Muzeum Śląska Opolskiego dwa spotkania dotyczące budownictwa – zaprasza Michał Grocholski z działu promocji Muzeum. W sobotę i niedzielę będą też warsztaty dla najmłodszych.
W czwartek podczas promocji książki Eugeniusza Jaworskiego będzie można zgłębić temat zabytkowej architektury drewnianej, a w sobotę podczas spotkania z dr hab. Jerzym Ilkoszem poznamy historię wrocławskiej Hali Stulecia i dowiemy się dlaczego ta budowla jest związana z Opolem.
Czwartkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00. Dr Eugeniusz Jaworski (1933–2020), etnograf, antropolog kultury, kulturoznawca. Zawodowo związany był z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Czynnie uczestniczył w inwentaryzacji lokalnych zabytków budownictwa drewnianego i projektowaniu skansenu. Tematyka zabytkowej architektury drewnianej była dla niego wiodącym profilem badawczym, soczewką, skupiającą rozległą wiedzę o różnych dziedzinach kultury. Jaworski był przeświadczony, że każda kultura jest całością, więc jej poznawanie można rozpocząć od dowolnego przedmiotu.
W sobotę Muzeum zaprasza na spotkanie z dr hab. Jerzym Ilkoszem pt. „Architektura dla mas – Hala Stulecia we Wrocławiu”. Dr hab. Jerzy Ilkosz, historyka sztuki, muzealnika i badacza architektury, a także wieloletniego dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu, opowie Hali Stulecia, budowli niezwykłej, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas jej powstawania używano najlepszych i najtrwalszych materiałów m.in. specjalnego cementu do produkcji betonu, który dostarczała opolska cementownia Silesia, przechodził on wcześniej restrykcyjne testy budowlane.
Początek spotkania o godzinie 15:00. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.
Po sobotnim spotkaniu będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim dr Bogny Szafraniec po wystawie „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.
Wcześniej, bo o godzinie 12:00 w sobotę, Muzeum zaprasza najmłodszych na zajęcia „Sobotnie pogotowie twórcze”. Tym razem tematem będzie motyw wiosny w malarstwie. Na początku uczestnicy poszukają inspiracji na stałej wystawie malarstwa, aby następnie wykonać wiosenną dekoracje, którą będzie można zabrać do domu. Bilety w cenie od 10-20 zł dostępne na stronie muzeum.
W niedzielę Muzeum zaprasza na warsztaty plastyczno-florystyczne „Muzeum na Zielono”. Ta oferta skierowana jest dla wszystkich powyżej 12 roku życia. Podczas zajęć będzie można wykonać biżuterię floralną, inspirując się portretami ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego połączymy techniki florystyczne z jubilerskimi – zaprojektujemy i wykonamy roślinne dodatki do stroju. Na te zajęcia zostały ostatnie wolne miejsca. Bilety dostępne na stronie muzeum.
Fot. MŚO