13 grudnia minie pięćdziesiąt lat od śmierci Jana Cybisa. Z tej okazji Muzeum Śląska Opolskiego chce przyjrzeć się twórczości tego wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim.

– Wystawa Jan Cybis. Pejzaże pokazuje ten aspekt twórczości artysty, który związany jest z tematem pejzażu – wyjaśnia Michał Grocholski z Muzeum Śląska Opolskiego. – W swoich Dziennikach Cybis zapisał: „Mając bez mała sześćdziesiąt lat spostrzegłem, że jestem właściwie pejzażystą. Marzyłem o zupełnie innych cudach. Chciałem przed wszystkim malować człowieka, ale dla malarza – malującego z natury – jest to zabawa kosztowna. Malowałem pejzaż z konieczności.”

– Rzeczywiście pejzaż stanowi istotną część dossier Cybisa, także w naszej kolekcji wraz z martwymi naturami wyraźnie dominuje zarówno w technice olejnej, jak i w szkicach rysunkowych, zaś wśród akwareli i gwaszy stanowi ponad połowę tego zbioru – kontynuuje Michał Grocholski. – Pomimo, że malowanie pejzaży nie było marzeniem artysty, to jednak osiągnięcia w tej dziedzinie spowodowały, iż stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego w polskiej sztuce.

Na wystawie Jan Cybis. Pejzaże będzie można obejrzeć m. in. szczególne bliskich sercu artysty nadmorskich miejscowości, ulubioną Sądecczyznę ze Starym Sączem, Wróblin, gdzie się urodził, Głuchołazy, które szkicował podczas podróży po Opolszczyźnie na zaproszenie władz regionu, czy wreszcie Warszawę, w której mieszkał po wojnie.

– Przeważają prace na papierze: szkice i akwarele, bo tych przy okazji pracy w plenerze powstawało bardzo dużo – zauważa Michał Grocholski. – Na ekspozycji przeważają prace powojenne, choć znalazły się i przykłady prac przedwojennych, z Francji, gdzie Cybis przebywał do 1931 roku, z Krzemieńca i Sapanowa, gdzie przebywał podczas wojny.

Wystawa Jan Cybis. Pejzaże to kolejna ekspozycja w cyklu wystawienniczym zatytułowanym Sztuka polska XX wieku, organizowanym w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, w którym prezentowane są ciekawe i różnorodne oblicza polskiej sztuki minionego wieku.

W większości ekspozycja została przygotowana ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, wzbogacona o obiekty ze zbiorów Jacka Cybisa, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Historycznego w Sanoku i Muzeum Warszawy.

Otwarcie wystawy odbędzie się 10 grudnia (sobota) o godz. 16.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 4 marca 2023 r.

Fot. Muzeum Śląska Opolskiego

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze