Powszechnie wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Jej wpływ na człowieka jest o wiele większy niż mogłoby się wydawać. Tymczasem już w starożytności poznano lecznicze właściwości muzyki.

W Starym Testamencie znajdziemy historię o tym, jak królowi Saulowi, ogarniętemu ciężką depresją, ukojenie przyniosła gra Dawida na cytrze, a starożytni filozofowie greccy, jak Pitagoras czy Arystoteles, analizowali wpływ muzyki na zdrowie duchowe.

Terapeutyczne właściwości muzyki uznał świat naukowy, który na akademiach muzycznych w Polsce, np. w Krakowie czy we Wrocławiu, prowadzi studia z muzykoterapii.

Czym w istocie jest muzykoterapia? Jest to naukowa metoda, która wykorzystuje słuchanie i wykonywanie muzyki do wywierania leczniczego wpływu na dzieci i dorosłych. W muzykoterapii wykorzystuje się oddziaływanie muzyki na świadomość człowieka, np. na zaburzenia neurowegetatywne (złego nastroju), czy zdolność zaspokajania potrzeb, np. emocji czy zabawy. Muzyka oddziałuje na procesy fizjologiczne człowieka – układ krążenia i oddechowy oraz na sprawność ruchową.

Terapeutyczne właściwości muzyki wykorzystuje się m.in. w pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Dziecko, nawet jeśli ma głębokie deficyty rozwoju, pod wpływem muzyki ożywia się, uaktywnia mięśnie twarzy, porusza lub, w zależności od potrzeby, uspokaja.

Jednym z najważniejszych elementów muzyki jest rytm. Podstawowymi „biologicznymi rytmami” człowieka jest bicie serca i częstotliwość oddechu. Te nasze naturalne wewnętrzne rytmy nie są odizolowane od świata zewnętrznego. Rytm zawarty w muzyce wpływa na nasz rytm wewnętrzny, który się do niego „dopasowuje”. Można powiedzieć, że nie mamy żadnej możliwości wpływu na nasze reakcje. Jeśli np. pragniemy się wyciszyć, to muzyka jakiej słuchamy, powinna mieć nieco wolniejszy rytm od bicia naszego serca, a jeśli zamierzamy się pobudzić, to rytm powinien być idealnie zsynchronizowany. U osób aktywnych i apatycznych, rytm utworu powinien być nieco szybszy od naszego „wewnętrznego rytmu”.

Zagadnienie muzykoterapii możesz zgłębić na stronach internetowych:

  • https://www.muzykoterapiapolska.pl/
  • https://www.barbararomanowska.com/
  • https://www.akademiadzwieku.com/muzykoterapia.html
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info