3 061 650 złotych dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich od samorządu województwa posłużą wybudowaniu zbiornika wody pitnej i przebudowie sieci wodociągowej w Rudnikach. 

– Nowy zbiornik pomieści 1000 metrów sześciennych wody – informuje Grzegorz Domański, wójt Rudnik. – To pozwoli na zabezpieczenia wody szczególnie w upalne dni. Dziś mamy do dyspozycji trzy stare wymagające modernizacji zbiorniki o pojemności 600 metrów sześciennych. Z kolei rozbudowa wodociągu pozwoli na zwiększenie ciśnienia w sieci. Inwestycja powinna być zakończona w tym roku – dodaje .

W części gdzie rozbudowywana jest nowa sieć powstają nowe domy. Grzegorz Domański przypomina, że gmina skanalizowana jest w 60%. Dziś na remont czeka również oczyszczalnia ścieków. Kanalizacja zbudowana jest również w miejscowości Łazy i Młyny.

– Skończyły się pieniądze unijne na inwestycje wodno-ściekowe związane z rozwojem obszarów wiejskich – przyznaje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – W nowej perspektywie nie mamy już tych działań. Przed nami negocjacje. To są ostatnie dofinansowania, które wykorzystywane są w miejscowościach Wołczyn i Rudniki. Przed nami jeszcze kilka umów związanych z rozwojem przestrzeni publicznej.

Marszałek zaznaczył, że w województwie opolskim nadal są potrzebne pieniądze na przebudowę i budowę kanalizacji i inwestycje związane z dostarczaniem wody.

Przypomnijmy, że na inwestycje wodno-ściekowe Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił w sumie duże 3 nabory wniosków: w 2016 r., w 2019 r. oraz ostatni w kwietniu 2022 r.

Dotychczas w ramach trzech naborów zawarto 78 umów o dofinansowanie na kwotę całkowitą ponad 245 milionów złotych. Wartość dofinansowania wyniosła ponad 142 miliony złotych. Efekty tych remontów i budów odczuwają mieszkańcy w 46 gminach województwa opolskiego.

Wybudowano 3 stacje uzdatniania wody, a 10 przebudowano. Powstały 4 oczyszczalnie ścieków, a 3 zostały zmodernizowane. Zbudowano 417 przydomowych oczyszczalni ścieków. W efekcie mamy 52,5 km nowych sieci zbiorowego systemu zaopatrzenia w wodę. Dodatkowo mieszkańcy opolskiego korzystają już z 236 km kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych.

Fot.  melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.