Dwie główne nagrody zdobyły: w kategorii przestrzeń publiczna –rewitalizacja promenady przy ul. Murka w Oleśnie, a  w kategorii obiekt użyteczności publicznej – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach.  Internauci w obydwu kategoriach wybrali inwestycje z Dobrzenia Wielkiego:  rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej kąpieliska „Balaton” i modernizację budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

33 zrealizowane projekty zakwalifikowały się do tegorocznego konkursu, rozgrywanego w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna i obiekt użyteczności publicznej. Były to  inwestycje. dzięki którym w przestrzeni publicznej zaszły znaczące zmiany –  funkcjonalne, kompozycyjne, społeczne, kulturalne, techniczne i gospodarcze, co przełożyło się na ich atrakcyjność, funkcjonalność i wygodę, a także dostępność i bezpieczeństwo mieszkańców. Wśród przestrzeni publicznych dominowały tereny rekreacyjno-wypoczynkowe i centra miejscowości, pełniące niejednokrotnie funkcje reprezentacyjne, natomiast wśród obiektów przeważały instytucje kulturalne oraz te związane z pomocą i aktywizacją społeczną. O laury konkursy walczyły  zarówno inwestycje lokalne, jak i ponadlokalne, a nawet ponadregionalne.

– Rewitalizacja promenady przy ul. Murka w Oleśnie,  (obiekt użyteczności publicznej) to  prawie 20 tysięcy nasadzeń, czyli dużo zieleni –  mówi burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. – Przez promenadę przepływa kanał Młynówka, więc są trzy oryginalne mosteczki, do tego dochodzi mini amfiteatr. Miejsce ożyło, teraz jest to miejsce spotkań, ruszyły tradycje spacerowe – dodaje burmistrz.

– Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach jest po prostu bardzo ładne – stwierdza burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. –  Wspaniale wpisała się w samo centrum Głuchołaz. To duża zasługa projektanta, ale i dyrektora centrum kultury, który zabiegał o to, aby obiekt powstał. To wielka radość, że został w konkursie zauważony – przyznaje burmistrz.

Piotr Szlapa, wójt Dobrzenia Wielkiego doskonale wie jak bardzo potrafią się zmobilizować mieszkańcy jego gminy. Nie dziwi go wygrana w  konkursie internautów, w którym mieszkańcy wybierali swoich laureatów. Nagrody internautów w obydwu kategoriach trafiły do Dobrzenia Wielkiego – za najlepszą przestrzeń głosujący uznali rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej kąpieliska „Balaton”, zaś za najlepszy obiekt  użyteczności publicznej modernizację budynku Gminnego Ośrodka Kultury. – Wyniki głosowania pokazują, że udało nam się spełnić oczekiwania mieszkańców – mówi  Piotr Szlapa. – Obydwa obiekty już istniały, ale zostały odnowione. Mieszkańcy mogą z nich korzystać, podobają im się, a my jesteśmy z tego dumni – dodaje.

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza od kilku lat przewodniczy komisji konkursowej i podkreśla, że w tym roku proces wyłaniania zwycięzców był wyjątkowo długi. – Zastanawialiśmy się, jak to zrobić, żeby móc docenić jak najwięcej realizacji, które warto zauważyć i wypromować. Mam nadzieję, że ten wypracowany długą pracą werdykt komisji jest satysfakcjonujący, bo staraliśmy się nie pominąć nikogo, kto na to zasługiwał.   Szymon Ogłaza pogratulował i podziękował wszystkim za udział w konkursie.

– Wybór najlepszych był bardzo trudny – przyznaje marszałek Andrzej Buła, podkreślając, że w całym konkursie bardzo ważne było zaangażowanie w realizację tych przedsięwzięć władz samorządowych i partnerów społecznych. – Zawsze mówimy, że przestrzeń publiczna przede wszystkim powinna służyć mieszkańcom, więc ważne jest nie tylko stworzenie odpowiedniej infrastruktury, ale i to, jaka tam pojawi się funkcja  – podkreśla marszałek. – Ale trzeba wyraźnie powiedzieć, że taka liczba wspaniałych inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia unijnego – mówi Andrzej Buła.

Zarząd Województwa uhonorował wyróżnieniami następujące inwestycje:

W KATEGORII PRZESTRZEŃ PUBLICZNA:
Rewitalizacja miasta Dobrodzień – przebudowa placu rynku;
Utworzenie i urządzenie szlaku gąsek na terenie wsi Gąsiorowice – „Szlak Gąski produktem lokalnym Gąsiorowic”;
Rewitalizacja miasta Kluczborka poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu;
Budowa schroniska wraz z wybiegiem dla dużych kotów i kładką pieszą nad akwenem, Opole;
Przestrzeń publiczna „Park wiejski w Niewodnikach”;
Park 800-lecia z edukacyjnym placem zabaw dla dzieci i dorosłych. Park 800-lecia z placem zabaw – I etap, Opole;
Budowa wielokondygnacyjnego parkingu podziemnego na placu Mikołaja Kopernika w Opolu wraz z zagospodarowaniem powierzchni placu.

W KATEGORI OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ:
Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku Dworca Kolejowego w Gogolinie;
Muzeum Ziemi Kozielskiej w ramach projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturalnego Kędzierzyna-Koźla poprzez renowację, rewaloryzację i przebudowę zabytkowego kompleksu zamkowego”;
Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu;
Przebudowa sal: widowiskowej i małej sceny w Brzeskim Centrum Kultury wraz z utworzeniem „Sceny Kameralnej BCK”.

Najlepsza Przestrzeń i Obiekt Użyteczności Publicznej Województwa Opolskiego – 2021

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.