O tym, że dobrze przygotowana oferta inwestycyjna i sposób w jaki rozmawiamy z potencjalnym inwestorem  zależy, czy zdecyduje  się zbudować swój zakład w naszej gminie czy powiecie – wiedzą prawie wszyscy. Jak to się robi? Tego m.in. dowiedzą się pracownicy opolskich samorządów, którzy skorzystają ze szkoleń i doradztwa w ramach najnowszego projektu OCRG.

Projekt ten nazywa się „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”, a jego celem jest podniesienie jakości obsługi inwestorów w samorządach. – Nowe firmy w regionie to dziś nie tylko kolejne miejsca pracy, ale też nowe technologie, rozwój badań, a przez to rozwój całej regionalnej gospodarki. Dlatego wciąż warto o to zabiegać – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – A że mamy w OCRG najlepsze Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w kraju, to mamy też kadrę, która swoją wiedzą i doświadczeniem może się w tym przedsięwzięciu podzielić z pracownikami innych opolskich samorządów – dodaje Andrzej Buła.

Przypomnijmy, że Centrum Obsługi Inwestora (COI) funkcjonujące w podległym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zostało najwyżej w kraju ocenione (ex aequo z COI z woj. zachodniopomorskiego) wśród regionalnych centrów obsługi inwestora przez komisję certyfikacyjną ówczesnej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – dziś Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas ostatniej oceny PAIIZ.

– Projekt podobny do tego, który właśnie uruchamiamy, realizowaliśmy już kilka lat temu. Nazywał się „Gmina atrakcyjna dla inwestora” i cieszył dość dużym powodzeniem wśród samorządów – przypomina dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Liczymy na to, że podobnie będzie i tym razem. Tym bardziej, że z jednej strony zmieniają się zasady obsługi inwestora, choćby w zakresie oferowanych ulg, potrzeby inwestorów, ale też pracownicy gmin odpowiedzialni za obsługę inwestorów.

Pieniądze na realizacje projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” – niespełna 1 mln zł – OCRG pozyskało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rekrutacja samorządów zainteresowanych przystąpieniem do projektu już ruszyła (25 września) i potrwa do 29 listopada albo do wyczerpania liczby miejsc, którymi dysponuje OCRG. – Zgodnie z założeniami w projekcie muszą wziąć udział przedstawiciele co najmniej 37 opolskich samorządów. W razie dużego zainteresowania możemy te liczbę zwiększyć do 40 – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.

Uczestnicy projektu mogą liczyć na szkolenia i doradztwo, także indywidualne, właśnie w zakresie obsługi inwestora. Wiedzą będą się dzielić zarówno pracownicy Centrum Obsługi Inwestora OCRG, jak również specjalistyczne firmy, które zajmują się kompleksową obsługą inwestorów, a które wyłoni w najbliższym czasie OCRG. – Chodzi o takie firmy, które pomagają inwestorom na każdym kolejnym etapie procesu inwestycyjnego: od wyszukania ofert, przez skompletowanie dokumentacji, zaprojektowanie inwestycji, wybór jej wykonawcy i oddanie do użytku – wyjaśnia Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika COI w OCRG. – Cel jest taki, by uczestnicy naszych szkoleń dowiedzieli się jak najwięcej o potrzebach potencjalnych inwestorów, barierach na jakie napotykają i sposobach, w jakie można im pomóc. To często decyduje o sukcesie.

W ramach projektu mają zostać wdrożone lub zmodernizowane procedury współpracy z inwestorem funkcjonujące w samorządach, które wezmą w nim udział, a także wdrożone rozwiązania podnoszące atrakcyjność inwestycyjną samorządów. – Przede wszystkim zostaną zaktualizowane, przygotowane i upowszechnione informacje o ofercie inwestycyjnej danego samorządu. Planujemy też pomóc przygotować samorządom profesjonalne foldery, którymi będą mogły posługiwać się w relacjach z inwestorami – wylicza Magdalena Możdżeń, kierownik COI w OCRG.

Do udziału w projekcie „Standardy obsługi inwestora… ” mogą zgłaszać się samorządy, które mają ofertę inwestycyjną typu greenfield (nieruchomość niezabudowana) czy brownfield (nieruchomość zabudowana). Każdy samorząd może zgłosić jedną osobę z kadry kierowniczej i maksymalnie dwóch pracowników urzędu odpowiedzialnych w tym samorządzie za działania z zakresu obsługi inwestora. – Przesłanie zgłoszenia nie oznacza zakwalifikowania konkretnego samorządu do projektu – zastrzega Magdalena Możdżeń. – Punktowane podczas kwalifikacji będą między innymi oferta inwestycyjna samorządu czy znajomość języka angielskiego przez zgłoszonych do szkoleń pracowników.

Projekt potrwa do września 2021 r. W tym czasie kadra kierownicza zakwalifikowanych samorządów zostanie objęta 6-dniowym programem szkoleniowym (cztery dni szkoleń stacjonarnych oraz dwudniowa wizyta studyjna); a pracownicy urzędów – 9-dniowym programem szkoleniowym (szkolenia jednodniowe lub dwudniowe). Samorządy uczestniczące w projekcie, które wdrożą standardy obsługi inwestora w samorządzie, dostaną certyfikaty wystawione przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji o projekcie, jego regulamin i załączniki potrzebne do zgłoszenia udziału znajdują się na stronie internetowej OCRG w zakładce Projekty – „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” lub w linku poniżej:

http://www.ocrg.opolskie.pl/pl/projekty/standardy-obslugi-inwestora-w-samorzadzie-opolskim-26.html

Jak wygląda zainteresowanie inwestorów naszym regionem? Działające w OCRG Centrum Obsługi Inwestora obsługiwało w 2019 r. do chwili obecnej 66 projektów inwestycyjnych. 47 z nich pojawiło się w tym roku, a 19 było kontynuowanych z lat poprzednich. Szczególnym zainteresowaniem nasz region cieszy się wśród firm sektora elektromobilności, chemii, branży metalowej, spożywczej, tworzyw sztucznych, motoryzacji i logistyki. Zainteresowani woj. opolskim inwestorzy pochodzą z Włoch, Korei, Niemiec, Portugalii, USA czy Chin. Do chwili obecnej „tak” w 2019 r. Opolszczyźnie powiedziało już 8 firm. Rekordowy pod względem wartości inwestycji, które zadeklarowali ponieść nowi inwestorzy w woj. opolskim, był 2018 r. W sumie „tak” Opolszczyźnie powiedziało w ub. roku 6 inwestorów (podobnie jak w roku 2017), a ich łączne nakłady mają sięgnąć 3 mld zł. Dzięki tym inwestycjom ma powstać w sumie 1600 miejsc pracy w regionie.

Najskuteczniejsze recepty na pozyskanie inwestorów – nowy projekt Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

 

KK

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.