W Polsce obowiązuje powszechny obowiązek szkolny. Nie jest jednak powiedziane, że ma on być spełniany… w szkole. Od 1991 roku edukacja może odbywać się w domu, a w rolę nauczyciela mogą wcielić się rodzice, opiekunowie prawni lub wyznaczone przez nie osoby.

Każdy przypadek edukacji domowej wygląda inaczej, tak jak różne są przyczyny podjęcia takiej formy nauki. Metody zdobywania wiedzy nie są w żadnym stopniu regulowane. Sprawdzana jest natomiast ich efektywność poprzez doroczne egzaminy kwalifikacyjne. Składają się na nie wszystkie przedmioty, jakie obejmuje podstawa programowa. Daje to możliwość powrotu w każdym momencie do standardowego systemu i jest podstawą do zaliczenia dziecku roku. Jeśli egzaminy nie zostaną zaliczone, zgoda na edukację w domu zostaje cofnięta i dziecko musi powtórzyć klasę w szkole.

Edukacja domowa może być realizowana na każdym etapie nauki – od przedszkola, po szkołę ponadgimnazjalną. Rolę nauczyciela z powodzeniem może spełniać rodzic lub prawny opiekun, nie są bowiem wymagane żadne kursy czy wykształcenie pedagogiczne. Jeżeli rodzic nie czuje się kompetentny w jakimś przedmiocie czy konkretnym zagadnieniu, może zatrudnić nauczyciela specjalizującego się w danej dziedzinie.

Jak rozpocząć edukację domową?
Pierwszy krok do rozpoczęcia edukacji domowej nie różni się od klasycznego rozpoczęcia nauki – należy zapisać dziecko do wybranej szkoły. Tam co roku będzie przystępować do egzaminów kwalifikacyjnych. Rozpoczęcie nauczania w domu jest możliwe na każdym etapie nauki, a od 2014 roku przejście na edukację domową możliwe jest także w dowolnym momencie roku szkolnego. Więc jeśli dziecko uczęszcza już do szkoły, ten etap jest oczywiście pomijany.

Następnie należy uzyskać zgodę dyrektora wybranej placówki oraz dostarczyć do niej wymagane dokumenty:

  • Podanie do dyrektora szkoły;
  • Opinię z publicznej poradni pedagogiczno-psychologicznej dotyczącą rozwoju dziecka;
  • Oświadczenie, w którym rodzice zobowiązują się do przystępowania ich dziecka do rocznych egzaminów kwalifikacyjnych;
  • Oświadczenie, w którym rodzice zobowiązują się do zapewnienia warunków do nauki, umożliwiających realizację podstawy programowej.

Jeśli dyrektor wyrazi formalną zgodę, dziecko oficjalnie rozpoczyna edukację domową.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie