Wrześniową sesję sejmiku zdominowały tematy związane z rolnictwem i przemysłem rolno-spożywczym, choć czego innego chcieli radni z PiS.

Nie przeszedł wniosek radnej Teresy Cegleckiej-Zielonki o włączenie do porządku obrad wyjaśnienia sprawy sprzedaży ośrodka rehabilitacyjnego w Suchym Borze. Byłaby to kontynuacja prowadzonej od ponad tygodnia kampanii wyborczej protegowanego do sejmu Patryka Jakiego – Janusza Kowalskiego.

Przypomnijmy: zły stan techniczny Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej w Suchym Borze spowodował, że w 2017 roku trzeba było go zamknąć. Nie było w kasie samorządu województwa 8 milionów na remont. Rok później ośrodek sprzedano za blisko 850 tys. zł prywatnej firmie. Od tego momentu nic się w ośrodku nie dzieje. Kowalski zażądał  aby w ciągu 24 godzin władze województwa na stronie internetowej ujawniły pełną dokumentację transakcji. Jakiej firmie ta nieruchomość została sprzedana, jak został zabezpieczony interes mieszkańców i dzieci, które nie mogą korzystać z sanatorium? Czy w umowie jest zapis zobowiązujący do prowadzenia w tamtym miejscu działalności leczniczej?

Kowalskiego nie zadowoliła odpowiedź Romana Kolka, przekazana podczas obszernej konferencji prasowej.

O sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie:

https://opowiecie.info/kowalskiego-awantura-o-suchy-bor-riposta/

https://opowiecie.info/pana-stosunek-afery-ministerstwie-sprawiedliwosci-dlaczego-wybral-pan-hejt-jako-sposob-prowadzenia-kampanii-wyborczej/

https://opowiecie.info/bezprzykladna-wojenka-janusza-kowalskiego-protegowanego-patryka-jakiego-sejmu/

Marszałek Andrzej Buła obiecał złożenie pełnej inormacji podczas kolejnej sesji.

Radni na wniosek marszałka upamiętnili zmarłych w ostatnich miesiącach – przedsiębiorcę Karola Cebulę, wykładowcę akademickiego Kazimierza Szczygielskiego oraz rektora Politechniki Opolskiej Marka Tukiendorfa – minutą ciszy .  -To wielka strata dla całego województwa –  powiedział Buła  -To ludzie, którzy wnosili bardzo wiele w region, naszą pracę, wielokrotnie wsłuchiwaliśmy się w ich opinie i uwagi  – dodał.

Radni  głosowali nad uchwałą,  dotyczącą naboru wniosków na dofinansowanie prac związanych m.in. z remontami zabytków.

W tym roku przeprowadzono dwa nabory na udzielenie dofinansowania na realizację zadań związanych z pracami konserwatorskimi. Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca w odniesieniu do drugiego naboru powiedział, że wpłynęły 23 wnioski. 15 z nich otrzymało dofinansowanie 615 tysięcy złotych. –  W tym roku 38 wniosków otrzymało dofinansowanie. Pieniądze umożliwią głównie remonty kościołów, wśród wnioskodawców znalazły się również wspólnoty mieszkaniowe – mówił Zbigniew Kubalańca. Radny Janusz Trzepizur zauważył, że dofinansowania remontów zabytków nie są zadaniami własnymi samorządu. Zwrócił on uwagę na to, że województwo opolskie jest pomijane jeśli chodzi o podział pieniędzy ministerialnych. Przewodniczący Rafał Bartek dodał, że sejmik województwa opolskiego powinien przeanalizować wsparcie, jakie powinno, a jakie otrzymuje województwo.

Radni usłyszeli również informacje o realizacji Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Opolskiego.

Anita Berg przewodnicząca Samorządowego Kolegium Odwoławczego mówiła m.in. o specyfice i zakresie działalności instytucji, którą reprezentuje.  Podobne informacje przedstawił Wacław Bortnik, Wojewódki Inspektor Weterynarii. Zapewnił, że województwo opolskie jest bardzo dobrze zabezpieczone przed problemem związanym z afrykańskim pomorem świń. – Tę chorobę roznosi dzik. Dlatego niezbędnym staje się ich odstrzał – zaznaczył. Mówił również o problemach pszczelarzy, jakie mają w związku z zgnilcem amerykańskim. Przedstawił również pomysł budowy w Opolu przy ulicy Wrocławskiej ośrodka naukowego zajmującego się przemysłem rolno-spożywczym. – Ośrodek obejmowałby swoją opieką ponad połowę Polski. Byłaby to bliźniacza instytucja Państwowego  Instytutu Badawczego w Puławach  – mówi Wacław Bortnik.

Z kolei o kompetencjach Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wojewódzkich Inspekcji Jakości Handlowej art. Rolno-spożywczych mówiły Izabela Kik oraz Dorota Szyra.

Sejmik zgodził się, by marszałek województwa opolskiego  Andrzej Buła został wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Do tej pory wiceprzewodniczącym był Manfred Grabelus. Wyjaśnijmy, że jednego z pięciu członków rady wojewódzkiej wyznacza sejmik województwa opolskiego. – Rekomendacja jest związana z priorytetami samorządu województwa opolskiego. Najważniejsza jest ochrona powietrza – zaznaczył członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.