Zapoczątkowana w Berlinie w 1997 r. akcja stała się popularna na całym kontynencie. 12 i 13 maja odbędzie się w Polsce już po raz 19. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.
Dzisiaj informujemy o imprezach w miastach regionu. O tym co będzie się działo w Opolu napiszemy w już w środę ze szczegółami.
W Prudniku pod hasłem Nocy Muzeów – Papierowy zawrót głowy – kryją się papierowe atrakcje, które będzie można doświadczyć od godz. 20:00 aż do 24:00. Będą to zarówno warsztaty, jak i wystawy czasowe.
Galeria Sztuki Hanny Bakuły „NO BA!”, Rynek 2 w Prudniku (wejście od ul. Kościelnej) zaprosi o godz. 20:00 na wernisaż wycinanek Julii Datchenko, Liubov Datchenko i Viry Datczenko pt. „Zabić smoka”. W wyobraźni trzech kobiet zrodziły się fantastyczne istoty, które zmaterializowały się w papierowej formie. Zwiedzanie galerii do północy.
Z kolei w Arsenale (ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku) od 20:00 do 24:00 zaplanowano:
JAK TO SIĘ KIEDYŚ PISAŁO – warsztaty pisania piórkiem i atramentem
PRUDNIK NA PAPIERZE – wystawę archiwalnych map i planów miasta
PAPIER PRAWDĘ CI POWIE – wystawę dokumentów cechowych z XVIII i XIX w.
ZWIEDZANIE WIEŻY KATOWSKIEJ i wyjście na taras widokowy
21:00 – 24:00 WYCINANKI – warsztaty artystyczne z Julią Datchenko
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Noc Muzeum w Prudniku odbędzie się 12 maja (piątek).
W niedalekim Głogówku w Muzeum Regionalne w ramach Nocy w Muzeum zaplanowało na niedzielę 14 maja:
18:00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie grafik i matryc Zygmunta Moryty,
19:00 – wykład „Sery, które kupujemy na śniadanie. Jan Cybis i polska kolonia artystyczna we Francji”, prowadzenie: Kinga Markowska,20:00 – wykład „Oppersdorffowie z Głogówka a królowie Rzeczypospolitej w XVII wieku. Próba spojrzenia na wzajemne relacje”, prowadzenie: Aleksander Devosges – Cuber.
Zgodnie z tradycją imprezy powinny się odbywać w noc wcześniejszą, ale taki układ jest świetny dla prudniczan, którzy oprócz imprez w swoim mieście chcieliby także odwiedzić te, niewątpliwie interesujące imprezy głogóweckie.
Zarówno mieszkańcy Głogówka jak i Prudnika będą mogli skorzystać z dobrodziejstw Nocy Muzeów w Nysie bo tutaj to święto zaplanowano dopiero na 20 maja.
Na publiczność czeka otwarcie najbardziej oczekiwanej wystawy od lat, a mianowicie ekspozycji “Świat biskupów wrocławskich”. Muzeum Powiatowe w Nysie gromadzi w tym celu pamiątki po biskupach, które rozsiane są po różnych placówkach oraz instytucjach – mówi dyrektor Edward Hałajko.
Otwarcie wystawy w ramach Nocy Muzeów 20.05.2023, 18.00-23.00
18.00/ HOL I PIĘTRA
otwarcie wystawy „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”18.00 – 18.45 (I tura), 19.00-19.45 (II tura)/ DZIEDZINIEC MUZEUM
„Malowanie po ścianie” – warsztaty plastyczne dla dzieci (obowiązują wcześniejsze zapisy)18.45 – 23.00/PARTER, I i II PIĘTRO
zwiedzanie ekspozycji
22.30 – 23.30/BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. JAKUBA ST. APOSTOŁA I ŚW. AGNIESZKI
spotkanie z zabytkami w nyskiej bazylicePonadto:
– Nocna Kawiarenka/ HOL NA PARTERZE
– sprzedaż wydawnictw muzealnych, dystrybucja katalogu i pamiątek związanych z wystawą „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”/ KASA MUZEUM
Wystawa czasowa “Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich” oraz działania jej towarzyszące (katalog wystawy, koncerty, konferencja naukowa) wpisują się w obchody 800. rocznicy nadania praw miejskich Nysie. Rok 2023 jest szczególnym dla mieszkańców Nysy i okolic, dlatego muzeum jako instytucja kultury włącza się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Wystawa “Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich” jest próbą ukazania najświetniejszego okresu w dziejach miastach, kiedy to zyskało ono miano “Śląskiego Rzymu”. Osią ekspozycji będzie sztuka baroku, jednakże historia miasta zostanie ukazana także poprzez poszczególne eksponaty począwszy od średniowiecza po XIX wiek. Wystawa będzie opierała się na trzech treściowych filarach – historii, religii, mecenacie artystycznym. Muzeum Powiatowe w Nysie zaprezentuje nie tylko eksponaty ze zbiorów własnych, ale także najlepsze przykłady złotnictwa śląskiego wypożyczone ze skarbca bazyliki mniejszej pw. Św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, obiekty przechowywane w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie, Archiwum Państwowym w Opolu, Muzeum Diecezjalnym w Opolu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Prezentacja zabytków wyjdzie poza obszar wyznaczony dla wystaw czasowych – wejdzie w przestrzeń ekspozycji stałej, która zostanie odpowiednio przearanżowana. Ważnym elementem towarzyszącym wystawie będzie również bogaty program edukacyjny, obejmujący kuratorskie i tematyczne zwiedzanie, wykłady, lekcje i warsztaty muzealne, przeznaczone dla odbiorców indywidualnych oraz grup szkolnych – Ewelina Kwiatkowska, Muzeum Powiatowe w Nysie.
Muzeum Ziemi Kozielskiej nie odstępuje od tradycji i na swe imprezy zaprasza 12 maja, a będą to:
• 17:00 – rozpoczęcie i pokaz czarnoprochowy,
• 17:30 – scenka i walka rycerzy
• 18:00 – turniej dla widzów na miecze sportowe
• 18:30 – warsztaty tańca
• 19:00 – inscenizacja zrzucenia kozła z wieży (w wykonaniu Książęcej Kompanii Piastowskiej)
• 19:30 – pokaz i wykład o ewolucji uzbrojenia
• 20:30 – turniej łuczniczy dla widzów
• 21:00 – turniej rzutu włócznią dla widzów
• 21:30 – zakończenie
W tym dniu zwiedzanie indywidualne możliwe w godz. 9:00-21:30.
Z kolei Klub Książki Herbacianej, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i Starostwo Powiatowe w Brzegu zapraszają na spotkanie autorskie z ks. prof. Bogdanem Giemzą, autorem książki „Sport w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 12 maja 2023, godz. 18.00, w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Poprowadzi je Ewa Wróbel, a uświetni koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Elsnera w Brzegu.
Ks. prof. Bogdan Giemza, salwatorianin, teolog specjalizujący się w teologii pastoralnej, jest również m.in. autorem książki „Święci żyją świętymi. Święta Jadwiga Śląska i Trzebnica w życiu świętego Jana Pawła II” – książki dobrze nam znanej, ponieważ Muzeum Piastów Śląskich wiele uwagi Jadwidze, księżnej i świętej, żonie Henryka Brodatego, matce Henryka Pobożnego, patronce Śląska, poświęca.
LGD „Kraina Dinozaurów” po raz kolejny włącza się do corocznej Akcji ,,Noc Muzeów’’ i zachęca do nocnego zwiedzania muzeów, izb regionalnych i obiektów sakralnych. W partnerstwie i przy współpracy oraz wielkim zaangażowaniu przedstawicieli i opiekunów można będzie w dniu 12.05.2023 r. (piątek) w godz. 18.00- 24.00 odwiedzić oraz poznać następujące ciekawe miejsca:
1. Izbę Regionalną Konrada Mientusa w Dańcu, ul. Dąbrowica
przy współpracy z Gminną Biblioteką w Chrząstowicach
2. Historię Straży Pożarnej w Drewnianej Strażnicy w Makowczycach, ul. Główna 1przy współpracy z Międzygminnym Towarzystwem Regionalnym Dobrodzień- Zębowice
3. Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu, Plac Wolności 12
przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu
4. Izbę Regionalną Historii Lokalnej w Kolonowskiem, ul. Leśna 8
przy współpracy z Biblioteką i Centrum Kultury w Kolonowskiem
5. Zagrodę dawnego sprzętu rolniczego w Staniszczach Wielkich, ul. Sienkiewicza 8
przy współpracy z panią Reginą Klyszcz
6. Most Żelazny i Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, ul. Hutnicza 1
przy współpracy ze Stowarzyszeniem Dolina Małej Panwi
7. Izbę Regionalną w Dylakach, ul. Fabryczna
przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wsi Dylaki
8. Paleontologicznego i Izbę Regionalną w Krasiejowie, ul. Spóracka 8
przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Krasiejowa
9. Zabytkowy tartak w Starym Młynie w Krasiejowie, ul. Myślnika 7
przy współpracy z Państwem Drzymała i Wicher
10. Kościół drewniany w Zakrzowie Turawskim, ul. Kościelna 13
przy współpracy z panem Jerzym Farysem i Parafią
11. Izbę przyrodniczą przy Nadleśnictwie Zawadzkie, ul. Strzelecka 6
przy współpracy z Nadleśnictwem Zawadzkie
12. Zabytkową Chatę i stanowiska archeologiczne w Kielczy, ul. Dobrego Pasterza 35
przy współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju Gminy Zawadzkie „LUBIĘ TU ŻYĆ”.