12 placówek prezentuje się dzisiaj od godziny 18:00 do północy.  Zachęcamy do uczestnictwa z Agnieszką Kamińską, Iwoną Solisz i Przemysławem Zychem.

O szczegółach pisaliśmy https://opowiecie.info/noc-muzeow-opolu-2/

Każdej Opolskiej Nocy Muzeów przyświecało hasło, w tym roku również nie zabraknie hasła, które dla wszystkich instytucji stało się inspiracją w trakcie opracowywaniu oferty kulturalnej na tę wyjątkową noc. Tegorocznym hasłem jest znany pewnie wielu miłośnikom poezji tytuł wiersza naszej polskiej Noblistki Wisławy Szymborskiej Nic dwa razy. W uznaniu zasług Wisławy Szymborskiej dla polskiej i światowej kultury, w 100-lecie urodzin poetki, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego zachęca, aby sobotnią noc spędzić z kulturą. – Noc Muzeów odbywa się u nas nieprzerwalnie od roku 2008. To okazja, aby zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Zapraszamy serdecznie 13 maja od godziny 18:00. Instytucje wymyśliły wspaniały przekaz „Nic dwa razy …” wg wiersza Wisławy Szymborskiej – mówiła.

– Chcemy pokazać i pochwalić się tym, co mamy w mieście najlepszego. Aura nocy i niecodzienne godziny otwarcia sprawiają, że w nocne zwiedzanie wkrada się element magii. Wieża Piastowska po zmroku wygląda pięknie. Emocje i wrażenia są niesamowite – przekonywał Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego zachęca, aby dotrzeć do jak największej liczny instytucji, a sześć godzin to całkiem sporo czasu. Jesteśmy koordynatorem przygotowań. Od kilku miesięcy wspólnie z instytucjami kultury pracujemy, aby ta noc była wyjątkowa i niepowtarzalna. Dla nas mimo, że po raz kolejny otwieramy otwierany muzea, jest to inne wydarzenie, inne atrakcje. Jak co roku oferujemy zabawę „intruz”, gdzie w każdym z muzeów są przedmioty niepasujące do kolekcji i zbiorów danego muzeów, „pożyczone” z innej instytucji. Trzeba je zidentyfikować, zdobyć pieczątkę. Zdobywając co najmniej trzy pieczątki otrzymujemy nagrodę. Współpracowaliśmy i ustalaliśmy szczegóły z Fundacją im. Wisławy Szymborskiej, która bardzo się ucieszyła, że instytucje kultury zwracają uwagę i przypominają, że rok 2023 jest Rokiem Wisławy Szymborskiej. Fundacja objęła tez patronatem nasze wydarzenie – wyjaśniła.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.