Łącznie 21 trocinobetonowych budek dla nietoperzy pojawiło się na drzewach w rejonie Kamionki Piast, na starej części Cmentarza Komunalnego na Półwsi oraz na obszarze ścieżki edukacyjnej Cementowni „Odra” przy ulicy Budowlanych. To nie pierwsze takie działania. 

Nowe budki dla nietoperzy w Opolu. Dlaczego są potrzebne? [ZDJĘCIA]

Szczególna troska o nietoperze wynika z faktu, że to gatunek w Polsce chroniony. Stąd na terenie Opola pojawiły się kolejne budki dla nietoperzy. W województwie opolskim występuje karlik większy oraz gacek brunatny. W jakich budkach mogą się schronić?

– Zastosowaliśmy wytrzymałe budki dla nietoperzy wykonane z ekologicznego trocinobetonu, przeznaczone specjalnie dla tego gatunku – informuje Monika Laxy-Bernard, podinspektor z Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa opolskiego ratusza.

CZYTAJ: Zielona Mapa Potrzeb Opola. Mieszkańcy wskazali już 50 miejsc, w których chcą więcej zieleni

Konstrukcje odznaczają się wysoką wytrzymałością na warunki atmosferyczne, są również skuteczne i sprawdzone, pod względem zasiedlania ich przez różne gatunki nietoperzy.

– Mogą być wykorzystywane, zarówno przez pojedyncze osobniki, jak i kolonie rozrodcze przez cały okres aktywności – zdradza.

Budki dla nietoperzy. Gdzie warto je wieszać?

Budki zamontowane są w lasach komunalnych oraz kompleksie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Opole.

–  Ich rozmieszczenie w dużym, zwartym kompleksie leśnym, o zróżnicowanych warunkach siedliskowych, daje znacznie większą szansę na zasiedlenie schronień przez nietoperze – podkreśla Monika Laxy-Bernard.

Przypomnijmy, że już w 2016 roku, oprócz corocznego montażu i przeglądu budek dla ptaków znajdujących się w mieście, wykonano również 100 skrzynek dla nietoperzy (w lesie komunalnym Obrębu Grudzice – 9 budek, na terenie użytku ekologicznego „Grudzicki Grąd” – 20 budek oraz na terenie Leśnictwa Suchy Bór między Grudzicami a miejscowością Suchy Bór – 71 budek).

Ciekawostką jest fakt, że montaż budek odbywał się z udziałem pracowników oraz studentów Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, którzy będą prowadzili monitoring zasiedlenia budek, a wyniki ich badań będą prawdopodobnie tematem prac magisterskich studentów UO.

Co nam „dają” nietoperze?

– Zgodnie z powszechną opinią nietoperze są doskonałym narzędziem w walce z komarami, w związku z czym budki dla nietoperzy zamontowano m. in w miejscach, gdzie potencjalnie może być dużo tych owadów. Lokalizacje te uzgodniono z mieszkańcami, ale uwzględniono również preferencje nietoperzy – podsumowuje.

Dodajmy, że w latach kolejnych urzędnicy planują dalszy monitoring wszystkich budek w celu ustalenia ich zasiedlenia.

Fot. UM Opole

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.