Chwalenie się podpisaniem umowy na kolejny remont drogi może być obecnie w Opolu uważane za kpinę. Dramatyczna sytuacja komunikacyjna w mieście spowodowana nieprzemyślanymi  i ciągnącymi się w nieskończoność remontami przyprawia mieszkańców o codzienny ból głowy. Dołożenie do tego jednostronnego remontu pieszej części Mostu Piastowskiego, co zmusza przechodniów do blokowania tej najpopularniejszej przeprawy na przejściu dla pieszych – trudno nazwać.

Tym razem chodzi jednak o zupełnie inne remonty – na drogach wojewódzkich odległych od Opola.
W Zarządzie Dróg Wojewódzkich podpisano dziś trzy umowy, które nie spowodują paraliżu regionu. Dodatkowo wykonane będą błyskawicznie.

W dwa miesiące od podpisania umowy zakończona zostanie przebudowa drogi 409 na odcinku Moszna-Zielina. Za milion czterysta tysięcy złotych wymieniona zostanie konstrukcja i nawierzchnia drogi – zarówno wiążąca jak i ścieralna. Pobocze zostanie utwardzone tłuczniem kamiennym. Droga otrzyma nowe oznakowanie.

Zaledwie miesiąc od podpisania umowy wykonawca dostał na przebudowę zatoki autobusowej na tej samej dw 409 w Steblowie. Za 140 tysięcy złotych wykona nowy chodnik z kostki betonowej oraz zatokę autobusową z granitu. Wykonane zostanie odwodnienie i ściana oporowa. Na połowie jezdni wymieniony będzie pełny pakiet bitumiczny. Ustawione zostaną nowe krawężniki i poręcze

W 75 dni wykonawca zobligowany jest przebudować drogę 494 na odcinku Borki Małe-Broniec – to na północy województwa w okolicach Olesna. Całkowicie wymieniona zostanie nawierzchnia na odcinku 1 kilometra połączona z obustronnym wzmocnieniem krawędzi jezdni cementem. Droga zyska nowe krawężniki wraz z poprawą odwodnienia (0,7 km), mechanicznie ścięte i umocnione zostaną zawyżone pobocza. Odtworzone zostanie oznakowanie poziome i wybudowany kanał technologicznego. Koszt tej inwestycji to 1 milion 200 tysięcy złotych.

– Dwie pierwsze inwestycje dotyczą gminy Strzeleczki – mówił podczas podpisania umowy członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – W ten sposób chcemy zakończyć kilkuletnia przeprawę drogą 409 w tej gminie. Łączymy wszystkie wykonane uprzednio elementy – a mając nadzieje na obwodnicę Strzeleczek ( czekamy na pieniądze rządowe) ta droga będzie wyremontowana w całości, a jest to niezwykle istotne, bo tą drogą płynie do naszego skarbu turystycznego – Mosznej – coraz większy strumień odwiedzających. A jest nieprawdopodobne jak bardzo ostatnio zwiększyła się popularność tego naszego wspaniałego zabytku.

– Wszystkie te trzy zadania finansowane są w całości z pieniędzy budżetu województwa – podkreślał Bartłomiej Horaczuk dyrektor ZDW. – Do jednego z nich dołożyła się gmina Strzeleczki. – Na początku roku deklarowaliśmy wykonanie dziewięciu takich około kilometrowych odcinków. Wykonaliśmy to już w 80 procentach. Dni bezdeszczowych do końca roku będzie już mniej ale prezes Henryk Mrozek którego firma z Olesna jest wykonawcą tych zleceń zapewni, że wszystko zostanie wykonane w terminie. A nigdy dotąd nas nie zawiódł.

Zadowolenia z kolejnych podpisanych umów nie krył wójt Strzeleczek Marek Pietruszka.

Nowe umowy i błyskawiczne remonty na dogach wojewódzkich. W Opolu nie do pomyślenia…

 

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.