-To tomograf komputerowy z opcją Covi 19, do oceny w 3,4 dniu zmian w płucach, dodatkowo z programem kardiologicznym – nie kryje zadowolenia Norbert Krajczy. – Myślałem, że to wszystko a tu umowa do podpisania, na wykonanie do 30 września, wraz z montażem, komory hiperbarycznej dla nyskiego SORu. 85% dofinansowania z programu unijnego. Muszę kolejny raz podziękować marszałkowi Andrzejowi Bule i dyrektor Karinie Bedrunce.

Norbert Krajczy, dyrektor nyskiego szpitala dysponował  już wcześniej tomografem, ale urządzenie ma już ponad 10 lat i nie posiada tych funkcji, które potrzebne są dzisiaj. Nowa „maszyna” została kupiona z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego, a kosztowała ponad 1 250 000 złotych. Dofinansowanie unijne tego zakupu to 1 milion 50 tysięcy złotych, a było możliwe dzięki dodatkowym funduszom, przeznaczonym w ramach RPO na walkę z COVID-19.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że dzięki dobrej współpracy w całym regionie wszystkie szpitale województwa opolskiego otrzymały wsparcie w walce z COVID-19. – W sumie na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego przeznaczyliśmy około 90 milionów złotych – mówi. Tylko w powiecie nyskim szpitale w Nysie, Głuchołazach i Korfantowie mogły liczyć na wsparcie w kwiecie około 11 milionów złotych i dziś z wielką satysfakcją patrzymy, jak te pieniądze są wykorzystywane. Marszałek podkreśla, że w trakcie przygotowywania tej „antycovidowej” pomocy władze regionu mogły liczyć na dobry dialog zarówno z dyrektorami szpitali, jak i wojewodą. – Sytuacje kryzysowe często budują złe emocje. Tutaj pokazaliśmy, że jesteśmy sobie nawzajem bardzo potrzebni. Przygotowując projekty, reagowaliśmy na zgłaszane potrzeby. Nie opuściliśmy w potrzebie żadnego szpitala w regionie, bez względu na jego wielkość, właściciela czy status. Około 30 milionów złotych z tej pomocy unijnej mogliśmy przeznaczyć na zakup nowoczesnego sprzętu.   – mówi Andrzej Buła.

Nyska placówka w ostatnim czasie wzbogaciła się m.in. także o nowoczesne łóżka, kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz  – jak wszystkie inne szpitale – o sprzęt do dezynfekcji  ochrony osobistej.  Dr Krajczy podkreśla, że było to możliwe m.in. dzięki budżetowi państwa, samorządowi powiatu i wielu darczyńcom. – Ta lista darczyńców jest bardzo długa – mówi.

Nysa ma nowy tomograf

Fot. UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.